Градска управа за инспекцијске послове и комуналну милицију започела је појачану контролу постављања средстава за оглашавање, коју спровподи комунална инспекција у сарадњи са припадницима комуналне милиције. Направљен је план рада по улицама, кренули смо од ужег центра града, имајући у виду да се у том делу у највећој мери врши рекламирање и оглашавање на отвореном простору. У наредној фази ћемо обухватити и све остале делове града. Инспекцијски надзор који је је у току, ове недеље извршен је у улици Александра I Карађорђевића, где је пописано преко 100 средстава за оглашавање. Један део надзираних субјеката је поседовао одобрење, али велики број није, па је таквим субјектима наложено да, уколико у року од седам дана не прибаве одговарајућу сагласност, изврше уклањање – објашњава Марија Живковић, заменик начелника Градске управе за инспекцијске послове и комуналну милицију.

Процедура за добијање одобрења започиње подношењем захтева са прописаном пратећом документацијом, који се, у зависности од надлежности подноси Градској управи за комуналне послове или управљачу пута, односно ЈКП Шумадији, након чега Градска управа издаје одобрење, односно у случају управљача пута закључује се уговор са ЈКП Шумадија. Такође, у складу са надлежностима, обвезник плаћа накнаду или управљачу пута или се уплата врши у буџет Града, на основу решења Градске пореске управе.

По истеку рока од седам дана који је комунални испектор наложио, биће извршен контролни инспекцијски надзор, у ком ће се за субјекте који су поступили по налогу инспектора, поступак обуставити, док ће се у случајевима када надзирани субјекти не поступе по наложеним мерама у датом року, издавати прекршајни налози у циљу новчаног кажњавања. Новчана казна за правно лице износи 100.000 динара, за предузетника је 50.000 динара, а казна за одговорно лице у правном лицу, као и физичко лице износи 20.000 динара.

Циљ нам је да у овом тренутку делујемо превентивно, па овим путем желимо да обавестимо сва физичка и правна лица о предстојећим контролама, и апелујемо да, уколико немају потребна одобрења за постављање средстава за оглашавње, прибаве у што краћем року, како бисмо избегли санкционисање и примену казнених мера – казала је Живковић.