У организацији Олимпијског комитета Србије – Олимпијског музеја у галерији Универзитетске библиотеке у Крагујевцу отворена је изложба ’’Пут правих вредности’' ауторке Наташе Јанковић. Изложбу о историји олимпијског покрета и његовом значају у нашој земљи од Краљевине Србије до данас, отворио је Божидар Маљковић, председник Олимпијског комитета Србије.

На Међународни дан спорта, мира и љубави, изложба ’’Пут правих вредности’' отвара се баш у Крагујевцу у Универзитетској библиотеци. Крагујевчани ће моћи да се упознају са успесима олимпијаца од оснивања Српског олимпијског клуба 1910. године до последњих Олимпијских игара у Токију, али и да виде поједине експонате који су обележили богату олимпијску и спортску историју наше земље, казао је на отварању Божидар Маљковић, председник Олимпијског комитета Србије.

Део изложбе су и прва медаља у атлетици са Олимпијских игара у Лондону 1948. године, Олимпијска бакља за игре у Минхену која 1972. године прошла кроз Југославију, писма Новака Ђоковића и Игора Тројицког са игара у Рију, рукавице Јоване Прековић која је у историји олимпијских игара први пут изборила златну медаљу на играма у Токију у каратеу и многи други експонати, казао је Маљковић.

Град Крагујевац је почаствован да буде домаћин изложбе која говори о историји олимпизма у Србији и олимпијским вредностима и угости Божидара Маљковића, председника Олимпијског комитета Србије, човека који је живот посветио спорту. Изложба ''Пут правих вредности'' на прави начин показује колико је спорт љубав према човечанству и колико је једна од најбољих комуникација цивилизације, казао је Предраг Стевовић, члан Градског већа за спорт који је у име града поздравио организаторе, посетиоце, спортисте. Крагујевац има чиме да се поноси, има своје олимпијце и друге спортисте који освајајући медаље славе спорт и живот и доносе славу свом граду. Град то уме да цени пружајући им подршку и наставиће да их прати и буде ослонац за даље успехе, поручио је Стевовић. Он је позвао све грађане да посете изложбу и сазнају и виде олимпијске експонате, прочитају занимљивости са учешћа на олимпијским играма и на тај начин осете олимпијски дух, јер и то може бити мотивација младима да се баве спортом и да управо они постану будући олимпијци.

На отварању изложбе говорио је Стеван Плетикосић, Крагујевчанин, прослављени олимпијац, освајач  шест олимпијских медаља који је својим успесима исписао странице спортске историје наше земље.

Крагујевац завређује пажњу Олимпијског комитета и олимпијског покрета нарочито након свих успеха који наши спортисти остварују на олимпијским борилиштима свуда у свету. Мислим да је добро да се људи упознају и са другим елементима и чињеницама, догађајима из прошлости олимпизма, каже Плетикосић. Назив изложбе је крилатица којом се води Олимпијски комитет Србије како би кроз неговање правих људских вредности биле васпитаване младе генерације. Мој допринос у олимпијском покрету и олимпијском спорту у Србији стоји и то је оно што ме и дан данас испуњава, поручио је Плетикосић.

О изложби је говорила ауторка Наташа Јанковић која каже да није било лако прикупити сву грађу и направити квалитетну ретроспективу јер је много тога било за приказивање али смо се потрудили да направимо изложбу која ће се разликовати по томе што ће носити неке основне информације и занимљивости везане за почетке олимпизма у Србији и успехе наших спортиста од њиховог првог учешћа 1912. године па све до последњих Олимпијских игара у Токију, али са освртом на друштвени контекст и актуелне прилике у земљи, истичући важност учешћа државе са што већим бројем спортиста као и друге различите занимљивости везане за олимпијске симболе.

Изложба Пут правих вредности ауторке Наташе Јанковић до сада је гостовала у Галерији САНУ, у Народном музеју Града Зрењанина и у Галерији савремене уметности Народног музеја у Пожаревцу. У Галерији Универзитетске библиотеке у Крагујевцу биће отворена до 10. маја.