Светски дан Рома у Крагујевцу обележен је свечаном академијом којој су присуствовали Александар Радосављевић, помоћник министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Стана Божовић, државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију, Сретен Селаковић, државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе, Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, представници ГИЗ-а, бројних институција и цивилног сектора. У име Града Крагујевца, академији су присуствовали Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града и Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту.

Данашњи дан је специфичан из разлога што нашим комшијама Ромима желимо да покажемо да су саставни део нашег друштва, да овде нема одвојености, да су сви равноправни и да на тај начин желимо да покажемо да смо као друштво и држава сазрели, да не делимо људе по националној или верској припадности него по томе колико су добри или лоши.

Од како је министар Томислав Жигманов преузео министарску функцију у нашем министарству, четири пута је боравио у Крагујевцу за ових пет месеци. То говори о томе да ми као министарство заиста на посебном месту држимо Крагујевац који са својим инструментима и активностима усмереним ка рањивим друштвеним групама, нарочито Ромима, представља пример свим јединицама локалне самоуправе – казао је Александар Радосављевић.

Крагујевац даје пример како једна локална заједница треба да негује права рањивих друштвених група, у овом случају Рома, кроз разне облике подршке.

Свакако смо највише поносни и на то што смо прошле године овде обележили Дан Рома и тада је први пут у Србији изведена ромска химна. У том смислу ми настављамо даље да померамо лествицу, да померамо границу, да се све стручне службе града Крагујевца, почевши од ресорног већника до чиновника укључују у решавање питања припадника ромске популације као наших суграђана, наших комшија, тако да ћемо то наставити и у наредном периоду – истакао је Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града.

У протеклом периоду, Влада РС, Координационо тело и ресорно министарство остварили су изузетну сарадњу са градом Крагујевцом.

Крагујевац може да буде пример добре праксе када је у питању подршка рањивим групама, односно имплементација наших закона и стратегија, а то је борба против сиромаштва и подршка осетљивим групама да превазиђу препреке на које наилазе. Поносни смо на град Крагујевац када је реч о њиховом раду и резултатима - истакла је Стана Божовић, државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију.

Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту, честитала је својим суграђанима Светски дан Рома и истакла важност неговања њиховог културног идентитета, језика и традиције.

Истакла је да је унапређење квалитета живота ромске популације најважнији излазак из круга сиромаштва кроз образовање и запошљавање. То свакако прати добра здравствена заштита, приступачне услуге и добра социјална заштита. Важна су и јавно-приватна партнерства и подстицајна средства за запошљавање и становање, а можда најважнија компонента је превенција дискриминације и поштовање једнакости и права, закључила је Дамњановић.