У Крагујевцу је данас одржана Јавна расправа о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о комуналним делатностима који је представницима Града, јавно комуналних предузећа, привредних субјеката, стручној јавности представио државни секретар у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Драган Стевановић.

Крагујевац је претпоследњи град у коме Министарство спроводи Јавну расправу и јако сам задовољан јавним расправама које су обављење у претходна три циклуса, јер смо од представника институција на које се овај Закон ослања чули корисне ствари које ћемо уградити у Нацрт закона о изменама и допунама Закона о комуналним делатностима. То ће допринети да он буде још квалитетнији у корист корисника услуга, а уједно ће поједноставити начин пружања услуга оних који се баве комуналном делатношћу, казао је државни секретар Стевановић.

Бавићемо се методологијом цена, међуопштинском сарадњом, појмовником Закона, стратификовати ћемо неке од надлежности републичке и локалне комуналне инспекције, ускладићемо термине са законима који су у колерацији са овим Законом што ће дати потпуно нов квалитет. Закон који је сада на снази је довољно доста урадио и довољно добро уредио ову област, а ово што сада радимо су фина подешавања којима дајемо квалитет више. Неке од комуналних делатности попут погребних услуга додатно смо уредили. Намера да се сахрањивање и погребне услуге идентификују као комунална делатност је била добра, али начин на који је то требало да се спроведе у пракси није био довољно разрађен - а сада смо и на томе урадили доста, појаснио је Стевановић.

Задовољство што је Крагујевац један од градова у коме се спроводи Јавна расправа из области која утиче на све нас, на сва питања значајна за живот и рад грађана, изразила је Маја Ангеловска, чланица Градског већа за комуналне делатности. Циљ нових законских решења је да се подигне квалитет комуналних услуга и да се обезбеди већа транспарентност током читавог процеса пружања услуга. Значајно је што ће се овим изменама ближе прописати међуопштинска сарадња, односно уступање комуналне делатности када једна јединица локалне самоуправе не може самостално да обавља неку комуналну делатност. Нова законска решења обавезују нас на израду годишњих програма радова са предрачуном укупних трошкова као и обавезу израде програма за изградњу и одржавање комуналне инфраструктуре, чиме се остварује већа транспарентност, казала је Маја Ангеловска и поред осталог истакла значај утврђивања надлежности између републичких и градских инспекција као и увођење методологије којом ће се утврдити начин одређивања цене комуналних услуга.