Мајске свечаности којима ће бити обележен Ђурђевдан - Дан града почеће 3. маја и трајаће током читавог месеца. Предлог програма Организационог одбора за обележавање празника и јубилеја усвојило је Градско веће на седници одржаној 13. априла.

Завидан ниво квалитета програмских садржаја које ћемо понудити Крагујевчанима, одлика је усвојеног програма од стране Организационог одбора за обележавање празника и јубилеја града Крагујевца, казао је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу и члан Организационог одбора. Концептуално смо успели да уобличимо идентитетски обележавање Мајских свечаности односно Дан града и за нијансу унапредимо ниво квалитета у односу на прошлу годину. Традиционални Фестивал уличних свирача у организацији Дома омладине одржаће се на различитим локацијама ужег центра града. Када је реч о позоришној уметности, Бјелетић је истакао фестивал ’’Јоакимови дани’’, ревију позоришних представа у част домаћег писца у Књажевско – српском театру, затим од 15. до 20. маја, Међународни луткарски фестивал ’’Златна искра’'.

У програм су уврштени многобројни пратећи садржаји намењени широј заједници. У организацији установа културе одржаће се традиционална ’’Ноћ музеја’’, на Тргу код крста, Шумадија сајам, Установа културе ’’Кораци’’ и Народна библиотека ’’Вук Караџић“ организује Сајам књига уз учешће референтних писаца као што су Љубивоје Ршумовић, Перо Зубац, Видосав Стевановић, Братислав Милановић, навео је Бјелетић.

Посебно бих истакао иновативне пројекте који смо осмислили кроз Музички центар - концерт Стефана Миленковића и Градског камерног оркестра Шлезингер у холу Друге крагујевачке гимназије и концерт Крагујевачког академског оркестра акордеониста и Градског камерног хора Лицеум у Првој крагујевачкој гимназији. На ђурђевданским концертима ’’Ђурђевдан је…’’ поводом Дана града која ће се одржати од 5. до 7. маја на Тргу слободе наступиће интересантни извођачи уз пратњу Симфонијског оркестра Града Крагујевца. У организацији овогодишњег програма Мајских свечаности имали смо партнере, релевантне установе као што је Руски дом, Мађарски културни центар, Амбасада Аргентине, Институт за уметност и књижевност из Београда, САНУ и друге. Све је одлика доброг концепта и интересантних садржаја које ће Крагујевчани моћи да виде и чују.

Међу многобројним манифестацијама Народни музеј Шумадије у сарадњи са Руским домом, Музејом позоришне уметности Србије и Руским научним институтом у Београду у Уметничкој галерији 5. маја приређују изложбу ,,Станиславски: у потрази за Плавом птицом“ Позоришног музеја ,,Алексеј Бахрушин“ у Москви и Федералне агенције ,,Россотрудничество“. Удружење српско-чешког пријатељства ,,Чеси Шумадије“ 8. маја у Народној библиотеци промовисаће монографију ,,Генерал Франтишек Зах, животна прича чешко-српског панслависте“.

У оквиру Мајских свечаности, 22. маја, Град Крагујевац ће потписати Споразум о сарадњи са Матицом српском, најстаријом културном књижевном и научном институцијом у нашој земљи, којим ће озваничити будућу континуирану сарадњу, казао је Бјелетић, члан Градског већа. Крајем маја, реализоваће се програмски садржаји поводом Године јубилеја - 200 година од рођења Михаила Обреновића у сарадњи Народне библиотеке Вук Караџић, Института за уметност и књижевност из Београда и Народног музеја Шумадије – Научни скуп ‘’Обреновићи у књижевности“, у Конаку кнеза Михаила у организацији Народног музеја Шумадије и Фондације ,,Краљевска кућа Обреновић“ биће отворена изложба ,,Хералдика династије Обреновић“.

Мајске свечаности почињу Ђурђевданским песничким сусретима у организацији Центра за неговање традиционалне културе ‘’Абрашевић’’. Поред Ђурђевданског фолклорног маратона 5. маја у организацији Центра одржаће се и Концерт Ансамбла народних песама и игара.

Крагујевац ће, у сарадњи са Универзитетом и САНУ, током Мајских свечаности бити домаћин дводневне Друге српске међународне конференција о примењеној вештачкој интелигенцији.

Централне свечаности почеће седницом Скупштине града у здању Старе скупштине, затим традиционлани карневал кроз Крагујевац, а ове године први пут биће додељена признања ученицима за радове на конкурсу Ђурђевдански венац. У циљу очувања и неговања традиционалних вредности, промоције и очувања брака и породице, град Крагујевац први пут ове године организује колективно „Ђурђевданско венчање“. Након концерта ’’Ђурђевдан је…’’ са зграде Градске управе биће традиционално приређен ватромет.

Позориште за децу и младе уприличиће нову премијеру ’’Град светлости’’, а Мајске свечаности биће затворене 31. маја премијером представе „Видимо се на ћошку“ Драмског студија на сцени Дома омладине.