Институт за јавно здравље Крагујевац - Центар за контролу и превенцију болести почиње са систематском дератизацијом у оквиру пролећне кампање од сутра 20. априла 2023.год. на територији Града Крагујевца која ће трајати од 7 до 10 дана у зависности од временских услова.

Том приликом предвиђена је дератизација канализационе мреже (дужина 350км), градске депоније у Јовановцу, објеката на пијацама (Аеродром, Ердоглија, Бубањ, Бресница, Станово, кванташка и сточна пијаца, робна пијаца), дивље депоније, нехигијенских насеља и неуређених или делимично уређених зелених и других јавних површина у непосредној околини стамбених објеката месних заједница. Систематска дератизација канализационе мреже ће се у сарадњи са ЈКП „Водовод и канализација“ Крагујевац радити ноћу када је и проток саобраћаја најмањи.

Систематска дератизација ће се изводити уз употребу препарата на бази 0,005% бромадиолона (антикоагулант) који ће се примењивати сходно условима на терену као и важећим нормативима у количини и на начин да се спречи случајно тровање људи и животиња.

На свим местима где су постављени затровани мамци биће видна обавештења о аплицираним затрованим мамцима, као и свим релевантним подацима везаним за извођење систематске дератизације.

Систематска дератизација представља превентивну меру заштите становништва од заразних болести при чему је главни циљ смањење популације мишоликих глодара, који осим што су преносници или резервоари бројних вирусних, бактеријских и паразитарних заразних болести (хеморагијска - мишја грозница, лептоспироза, салмонелоза, токсоплазмоза, трихинелоза), узрокују и велику материјалну штету у простору који населе.

Обзиром да су чести становници канализације на себи носе читав спектар патогена, а простор контаминирају и фецесом и урином, обавештавају из Центра за контролу и превенцију болести Института за јавно здравље Крагујевац.