Прегледима и разговорима са мештанима села Добрача, Црвени крст Крагујевац почео је обележавање четири деценије трајања акције ’’Селу у походе’’. Партнери у реализацији сваке од акција били су Дом здравља, УКЦ, Завод за хитну медицинску помоћ, Завод за стоматологију, Апотекарска установа, Институт за јавно здравље, Завод за стоматологију, Центар за социјални рад, Саобраћајна полиција, Ватрогасно спасилачка јединица, Пољопривредна станица, савети месних заједница. Радном обележавању јубилеја данас су присуствовали министарка здравља проф. др Даница Грујичић и градоначелник Крагујевца Никола Дашић са сарадницима.

Акција је фантастична а траје пуних 40 година, рекла је проф. др Даница Грујичић, честититајући ГО Црвеног крста на континуитету и истрајности као и граду Крагујевцу и Дому здравља и другим институцијама које учествују у реализацији. Оно што ће Министарство здравља радити у наредном периоду је ојачавање оваквих и сличних акција са покретним амбулантама и потребном апаратуром за прегледе, које ће редовније обилазити села. Ово је фантастично, а оно што увек радује је ентузијазам лекара и сестара који раде свој посао, истакла је проф. др Грујичић. Ово је заједничка акција која показује да држава води рачуна о људима са руралних подручја а с друге стране прегледи су добри јер рано могу да укажу на неке болести које у зачетку можемо лечити и излечити.

Исход акција за четири деценије реализације указује на јединствен приступ и бригу о грађанима из сеоских средина али и потребу да се и даље негује и унапређује.

То што акција ’’Селу у походе’’ траје 40 година само по себи говори и није само успех Града, Црвеног крста, Центра за социјални рад или Дома здравља, већ је успех који смо изградили кроз узајамно поверење и континуитет у томе, казао је градоначелник Никола Дашић. Када нам људи из струке дођу и затраже средства и помоћ или било коју врсту подршке у било којој акцији, имамо то поверење јер знамо да ће донети још једну већу вредност коју ће најпре добити грађани или људи који живе на селима. И убудуће подршка неће изостати, поручио је градоначелник Дашић и захвалио се на подршци државе али и људима који са пуно ентузијазма раде свој посао на прави и хуман начин.

Поред здравствено-превентивног рада, у оквиру акција реализоване су и бројне едукације најмлађих на различите теме, од превенције трговине људима до понашања у саобраћају али и старијих грађана о пољопривредним иновацијама и безбедности руковања механизацијом.

Акција ’’Селу у походе’’ је од непроцењивог значаја јер су за све ове године откривене на десетине обољења и болести и спасени су људски животи, казала је Невенка Богдановић, секретар ГО Црвеног крста. Осим што су обављали здравствене прегледе на једном месту и у једном дану, акције су неретко били и прилика да се мештани села виде поразговарају, поделе своје радости и ’’муке’’, објаснила је Богдановић.