У Београду је у току дводневни скуп представника 14 локалних самоуправа – партнера УСАИД-овог Пројекта за унапређење јавних набавки, у чијем раду учествују и представници града Крагујевца. Циљ овог пројекта је постављање оквира сарадње и пружања стручне помоћи у јачању капацитета на локалном нивоу за планирање, спровођење и праћење фер, транспарентних и конкурентних поступака јавних набавки.

У свом уводном обраћању Џеклин Вилијамс-Бриџерс, директорка пројекта је казала да је циљ отвореног позива којим су крајем прошле године позвали локалне самоуправе да искажу интересовање за сарадњу са пројектом како би заједно радили на превазилажењу главних изазова са којима се суочавају у јавним набавкама. ’Наша је намера да кроз сарадњу и стручну помоћ унапредимо капацитете локалних самоуправа како би грађанима пружили бољу услугу кроз ефикасније трошење јавних средстава’, истакла је директорка Вилијамс-Бриџерс.

Модерна управа, трансформисана у сервис грађана и способна да функционише у свеприсутном дигиталном окружењу циљ је и Министарства државне управе и локалне самоуправе, истакао је државни секретар у овом министарству, Чедомир Ракић. Препознајући вишегодишњу сарадњу са УСАИД-ом у области добре управе, он је изразио задовољство што су локалне самоуправе исказале велико интересовање за овај догађај, нарочито за други дан када се одржава обука на тему примене оквирног споразума. ’Област уређења јавних набавки је једна од кључних области на којима држава ради јер је кључна за функционисање привреде и постизање слободног тржишта, као и за унапређење квалитета живота грађана на локалном нивоу’, нагласио је Ракић.

Због значаја области јавних набавки ДРИ ју је дефинисала као област високог ризика па јој је тако временом давала све већи значај и простор у ревизијама, истакао је Душко Пејовић, председник ДРИ и врховни ревизор. Тако је прошле године извршена ревизија 150 милијарди динара потрошених на јавне набавке где су неправилности утврђене у износу од 28 милијарди. Такође, од прошле године, ДРИ је почела и са праксом обједињавања налаза и препорука из извештаја о ревизијама спроведеним на исту тему – конкретно из 15 извештаја о ревизији правилности и сврсисходности планирања јавних набавки у јединицама локалних самоуправа код директних буџетских корисника, као и из девет извештаја о правилности и ефикасности поступака јавних набавки у установама ученичког стандарда. Циљ обједињавања извештаја је да се анализом налаза ревизија препознају неправилности које се понављају без обзира на различите субјекте ревизије. Ове године ово обједињено извештавање обухватиће јавне набавке у домовима здравља и јавним предузећима.

Током првог дана радионице, представници партнерских локалних самоуправа имали су прилике да чују и нешто више о две анализе које је пројекат спровео у протеклом периоду - анализи процене ризика у јавним набавкама и начинима да се они рано препознају и применом одређених мера смање или отклоне, те о постојећим системима и праксама везаним за јавне набавке у партнерским градовима и општинама.