За вишечлану делегацију Краљевске академије економских и финасијских наука Шпаније предвођену председником Хајм Хил Алухом, градоначелник Крагујевца Никола Дашић са сарадницима организовао је пријем у градској кући. Пријему је присуствовао проф. др Ненад Филиповић, ректор Универзитета у Крагујевцу и проф. др Добрица Миловановић, декан Факултета инжењерских наука у пензији. Разлог посете шпанских научника из области економије и финансија Крагујевцу је одржавање међународног научног скупа и потписивање уговора о интеринституционалној сарадњи између Универзитета у Крагујевцу и Краљевске академије наука Шпаније.

Градоначелник Крагујевца Никола Дашић поздрављајући госте из Шпаније је истакао да је Крагујевац поносан на Универзитет као стуб развоја града а да је град тај који ствара инфраструктурне и друге ресурсе за још већи напредак. Успостављање сарадње са другим научним институцијама је само знак опредељености Универзитета да буде део најважнијих научних токова у свету, казао је градоначелник Дашић на пријему. Он је подсетио да је у Крагујевцу Државни дата центар у оквиру којег ће ускоро почети изградња Иновационог дистрикта, да се завршава и изградња Центара изврсности и да све то заједно чини базу и поставља темељ развоја који прати глобалне тенденције у дигитализицији и примени вештачке интелигенције.

Председник Краљевске академије економских и финасијских наука Шпаније, Хајме Хил Алуха на научном скупу на Универзитету одржао је предавање на тему повезаности вештачке интелигенције и економских наука а са Универзитетом је потписан уговор о сарадњи.

Могућности које нуди Универзитет у Крагујевцу су огромне као и наше жеље да учествујемо у сваком напретку и иновацијама технолошких наука,  најпре за научне активности економских наука, казао је академик Хајме Хил Алуха. Он је истакао да технолошке иновације треба пратити како би се унапредиле све научне области и суштински просперирале а просперитет нема граница, казао је председник шпанске Краљевске академије наука и захвалио се на гостољубивости и уприличеном пријему што је чин заинтересованости и добре воље за напредак науке а тиме и читаве заједнице.

Споразум о међусобној сарадњи који су потписали Универзитет у Крагујевцу и шпанска Краљевска акдемија наука подразумева размену студената, подршку и размену пројеката, сарадњу у различитим пројектима, рекла је Данка Андоновски, чланица ГВ за инвестиције и управљање пројектима, оцењујући као јако значајан документ и за град Крагујевац и Универзитет у Крагујевцу. Развој науке је предуслов за развој нових технологија, нове технологије су предуслов за развој привреде и то је једини пут напретка, истакла је Андоновски.

Председник Краљевске академије економских и финасијских наука Шпаније Хајме Хил Алуха промовисан је у почасног професора Универзитета у Крагујевцу а на следећој седници Академије у Барселони, проф. др Ненад Филиповић, ректор Универзитета у Крагујевцу постаће почасни члан.