Директор Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, Ненад Поповић и директор за Источну Европу Европског института за иновације и технологију, Јоханес Хунчевски, у присуству градоначелника Крагујевца Николе Дашића и чланице Градског већа за инвестиције и управљање пројектима су у Свечаном салону Зграде управе града потписали Споразум о сарадњи у циљу пружања подршке индустрији путем иновација.

Потписивање овог Споразума о сарадњи је јако значајно за град Крагујевац. Трудимо се да привучемо инвеститоре, да се индустрија и производња у Шумадији и Крагујевцу развија и десило се да је дошла организација која у смислу фондова има свестрану подршку Европске уније, рекла је чланица Градског већа за инвестиције и управљање пројектима, Данка Андоновски, истакавши да је ЕИТМ у могућности да на врло конкретан начин подржи нашу индустрију иновационим решењима, технологијама, повезивањем и пласирањем производа.

Највиши интерес наше Канцеларије јесте да подстакне иновације у производњи. У последњих неколико година препознали смо могућности у Србији, а како је управо ваш регион центар производње, било је логично да сарадњу започнемо овде, казао је директор за Источну Европу ЕИТМ-а, Јоханес Хунчевски. Овде смо да најпре разумемо које су потребе индустрије, универзитета, истраживачких институција, који су циљеви Владе, а затим да радимо заједно и подржимо ваше иновације колико можемо, поручио је Хунчевски.

EIT Manufacturing када је реч о иновацијама подржава три различите области - дигитализацију, зелену агенду и сличне иновационе пројекте, развијање старт-ап и скејл-ап компанија као и образовне пројекте који грађанима пружају могућност доквалификације или преквалификације у циљу добијања ефикасне радне снаге.

Канцеларија ЕИТМ-а, Одсек за индустријску производњу, започео је са радом, са сталном Канцеларијом у Београду у јануару ове године, што је јако добар индикатор да је Европска комисија која је овај алат направила, препознала Србију као место на Балкану где ови процеси треба да се интензивније развијају. Они обезбеђују подршку кроз више области. Једно су директна финансијска подршка новим бизнисима, иновационим пројектима, пројектима у области образовања, други тип подршке се односи на повезивања кроз различита партнерства, различите транснационалне и генерално европске пројекте и трећа ствар је директна сарадња између образовног система и индустрије, појаснио је директор Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, Ненад Поповић.