У Крагујевцу данас борави група од 20 студената Факултета политичких наука Универзитета у Београду и Универзитета Клемсон из Јужне Каролине (САД) којима је добродошлицу у наш Град у згради Градске управе на пријему пожелела Ана Петровић, помоћница градоначелника за културу и информисање.

Она их је упознала са богатом историјом и значајем нашег града и особеностима које чине да сви који оду из овог града, пожеле да му се врате. Велика је част за наш град што су оквиру свог студијског боравка студенти одабрали центар Шумадије и најлепшу локацију за упознавање менталитета, културе и историје наше земље и Града. Задовољство је видети њихову искрену радост, због чега верујем да ово није била једна протоколарна посета већ пријем са кога ће понети лепе утиске и увидети нашу жељу да будемо добри домаћини а у будућности и сарадници имајући у виду област њиховог студирања, казала Петровић.

Факултет политичких наука Универзитета у Београду и Центра за студије САД и Универзитета Клемсон из Јужне Каролине су партнерске институције које сарађују већ17 година, а последњих седам студенти из Америке долазе у Србију на један семестар слушају предмете на енглеском и полажу испите који су им признати као да су полагали на свом факултету.

Поред ЕУ, Балкана, америчке спољне политике слушају и предмет који сматрамо врло важним за изградњу онога што се зове инфраструктура наших будућих односа, а то је предмет Српска култура и историја, објашава Драган Живојиновић, сарадник на ФПН.  Поред тога што уче језик, упознају се са нашом културом, историјом, посећују културне и политичке институције а посета Крагујевцу је део тог програма, који смо одабрали као прву модерну српску престоницу где је много великих и првих значајних ствари учињено у Србији после обнове њене независности. Сарадња са САД је веома важна за нашу земљу и за универзитетску заједницу јер из те сарадње обе стране могу да добију више. Та сарадња показује да људи могу градити односе који ће трајати у будућности и поправити их и ван онога што је политичко, закључио је Живојиновић.

У оквиру студијских посета, студенти из Јужне Каролине обишли су све земље Балкана, у Србији манастире и културно историјска обележја, а захваљујући овој сарадњи и студенти из Србије у септембру путују у Америку.