У оквиру обележавања Недеље превенције повреда у саобраћају одржана је конференција за медије на којој су представници ресорних институција говорили о активностима из својих надлежности као и важности теме за унапређење система безбедности саобраћаја.

Институт за јавно здравље носилац је активности обележавања Недеље превенције повреда у саобраћају јер је део кампање СЗО и као важан датум у календару јавног здравља употпуњује све остале кампање превенције безбедности, казала је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Велики број саобраћајних повреда и саобраћајног трауматизма представља јавно здравствени проблем и зато кампања превенције повреде није једино што град Крагујевац у сарадњи са партнерима спроводи, истакла је др Дамњановић и подсетила на Пажљивкову смотру, ауто седишта за бебе и обуку младих родитеља. Пред нама је изузетно важна кампања коју партнерски реализујемо са Саобраћајном полицијом ’’На матуру без аутомобила’’ али и едукације за старије од 65 година због великог броја повређених старијих особа у саобраћају. Бројне су активности и без обзира ко је носилац, заједно чинимо једну важну ствар за наш град а то су превенција ради безбедности свих учесника у саобраћају.

Саобраћајни трауматизам представља озбиљан проблем савременог друштва јер високе стопе повређивања, поред материјалних трошкова, остављају значајне последице изгубљених година живота и инвалидитета, казала је проф. др Светлана Радевић, специјалиста социјалне медицине у Центру за промоцију здравља Института за јавно здравље и истакла да су саобраћајне незгоде на глобалном нивоу на осмом месту свих узрока смрти, али су водећи узрок смртности деце и младих старости од 5 до 29 година живота. У нашој земљи, истакла је проф. др Радевић, током 2021. године регистровано је више од 34 хиљаде саобраћајних незгода у којима је 521 лице изгубило живот док је број повређених близу 20 хиљада. Најчешће погинула лица су старија лица од 65 година а у млађој старосној структури млади од 15 до 30 година. Међу погинулим лицима најчешће су возачи и путници у путничким аутомобилима, затим пешаци па бициклисти и мотоциклисти. Током читаве године Институт за јавно здравље са партнерима реализује бројне здравствено промотивне активности које су усмерене ка најзначајнијим факторима ризика како би се смањила учесталост саобраћајних незгода и ублажиле последице.

У оквиру недеље превенције, Институт за јавно здравље за ученике гимназија и средњих школа организује предавање проф. др ненада Милутиновића, предавача Више саобраћајне школе у Крагујевцу и акције контроле здравственог стања учесника у саобраћају у среду 26. 04. од 10 до 11 сати.

Према подацима Саобраћајне полиције ПУ Крагујевац, на подручју града и општина које су у надлежности у 2022. години евидентирано је 1035 саобраћајних незгода  у којима је погинуло 23 лица а теже или лакше повређено 726 особа, са материјалном штетом догодило се 512 саобраћајних незгода. Најчешћи фактори саобраћајних незгода су неприлагођена брзина, вожња под дејством алкохола или психофизичких супстанци, непажња, расејаност возача, речено је на конференцији за медије.

У наредном периоду циљ нам је да свакодневним појачаним контролама брзине, стања возача или коришћења сигурносног појаса, коришћења телефона у вожњи и других прекршаја, позитивно утичемо на све учеснике у саобраћају, да поштују саобраћајне прописе како би одговорним понашањем сачували свој и животе других учесника у саобраћају, казао је Бојан Радосављевић, начелник Саобраћајне полиције ПУ Крагујевац и апеловао на све учеснике да поштују саобраћајне прописе.

На конференцији су говориле Марица Патрногић, представница ГО Црвеног крста и др Гордана Ђокић, директорка Завода за ургентну медицину Крагујевац.