У Крагујевцу је данас боравила министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић и том приликом са градоначелником Крагујевца Николом Дашићем разговарала о сарадњи на пројектима у овој области и Центрима изврности чија се изградња приводи крају.

Крагујевац је центар Шумадије, али и научни, привредни, индустријски, образовни центар са јаким Универзитетом, који је са својим факултетима ван града врло интегрисан и заједно са њима има модеран и напредан начин размишљања што читав Универзитет усмерава ка будућности што је изузетно битно и за Србију. Са друге стране јака индустрија у Крагујевцу даје додатну снагу, јер комуникација и сарадња између универзитета, научних институција и индустрије је кључ за даљи развој Србије, казала је министарка Беговић.

За научну заједницу јако је важна не само универзитетска инфраструктура, а Крагујевац има и Дата центар који је поред осталог битан за развој науке али и за развој стартап еко система у Србији што је један од циљева министарства које водим - повећање стартапа који долази из академије, малих брзорастућих, иновационих фирми. Дата центар је дат научницима који генеришу велику количину података, а с обзиром на то да се налази у Крагујевцу, људи сада не морају да траже овакву инфраструктуру по свету ако желе да раде по највећим светским стандардима. Крагујевац може да буде фантастичан пример спајања науке и привреде, државе и приватног сектора а све у циљу развоја науке и развоја економског система Србије, казала је министарка.

Она је изразила задовољство што изградња Центара изврсности улази у саму завршницу. До сада је Република Србија у изградњу Центра који се састоји из три дела - биоинжињеринг, биомедицину и истраживање матичних ћелија издвојила 14 милиона евра. Он треба да буде један велики корак напред не само за науку у Крагујевцу већ и за науку у Србији. Тренутно смо уложили 650 хиљада евра да се изграде чисте собе за потребе истраживања матичних ћелија, ради се на финализацији самог објекта, завршетку пројеката за унутрашње опремање и надам се да ћемо на лето ове године успети да, казала је министарка Беговић, отворимо Центар да људи могу да се преселе и раде у фантастичном новом и модерном окружењу.

Центри изврсности и сви други инфраструктурни објекти повезани са науком - Дата центар, будући Иновациони дистрикт јако су важни јер од њих почиње развој окружења. Захваљујући улагањима у инфраструктуру Крагујевац се као индустријски град развио и постао оно што је данас. Идеја је да се формира и Научно технолошки парк, да се успостави рад једне такве групе и на нивоу самих Центара изврности како би касније прешли и у Иновациони дистрикт, казао је градоначелник Дашић.

Улога града Крагујевца у развоју инфраструктурних научних објеката је велика. Град је додељивао земљиште на изузетно атрактивним локацијама велике вредности и опремао их инфраструктурно. За разлику од некадашњих времена када су млади образовани људи и научници напуштали земљу не само због свог економског статуса, већ да би се због инфраструктуре која је постојала на западу, развијали и унапредили у каријери, данас за то нема потребе. То је интерес Србије, а пре свега града Крагујевца, где се и налази инфраструктура. Са Дата центром, суперкомпјутером, сутра Центрима извсности имамо основне предуслове за развој науке која може практично да се примени у индустрији, чији је Крагујевац такође, центар, поручио је градоначелник Дашић.