За ученике средњих школа, гимназија и представнике ђачких парламената у оквиру Недеље превенције повреда у саобраћају, проф. др Ненад Милутиновић, професор Више саобраћајне школе у присуству представника Института за јавно здравље, Саобраћајне полиције ПУ Крагујевац, представника града и надлежних градских служби, одржао је предавања о безбедности у саобраћају, факторима који најчешће доприносе настанку саобраћајних незгода, последицама и статистици саобраћајних незгода. У име града учеснике је поздравио председник Скупштине града Мирослав Петрашиновић.

Град Крагујевац као одговорна локална самоуправа у реализацији кампања, пројеката и бројних активности има подршку ресорних институција, партнера са заједничким циљем да превентивним мерама утичемо на младе и све учеснике у саобраћају. Осим уређења путне инфраструктуре, сваким пројектом и кампањом суштински се бавимо превенцијом и спречавањем прекршаја у саобраћају пратећи све показатеље и шта је потребно учинити како би се смањио број незгода, казао је у уводном обраћању председник Петрашиновић.

Он је подсетио на недавно одржану Пажљивкову смотру за ученике основних школа, на пројекат Методологија зона школа са Агенцијом за безбедност саобраћаја, едукације за најмлађе суграђане у вртићима и лица старија од 65 година. Са Саобраћајном полицијом ПУ Крагујевац у мају ћемо спровести кампању ’’На матуру без аутомобила’’, веома значајну будући да су најчешћи фактори саобраћајних незгода неприлагођена брзина, вожња под алкохолом или опојних средстава. Све што је до нас морамо да учинимо како би се смањио број саобраћајних незгода и спречила страдања у саобраћају.

У структури настрадалих млади заузимају веома висок проценат, каже професор др. Милутиновић. Конкретно би значило да се на годишњем нивоу сваког дана 17 младих повреди у саобраћајним незгодама односно сваког четвртог дана погине једна млада особа. Зато је важно да млади знају где најчешће греше када су учесници у саобраћају и који фактори најчешће доприносе настанку саобраћајних незгода. Истраживања показују да млади највише страдају викендом у периоду ноћних излазака од 23 сата, највише у летњим месецима и током годишњих одмора а фактори који доприносе настанку саобраћајних незгода су вожња под алкохолом, непрописна вожња  и непромишљене радње возилом у саобраћају.