Oд јесени културна сцена у Крагујевцу биће обогаћена камерном опером која ће се наћи на редовном репертоару Музичког центра, најављено је на конференцији за медије одржаној поводом опере Уображени болесник која ће се одржати у четвртак, 27. априла у Књажевско-српском театру.

Као један од иницијатора оснивања камерне опере на сцени Књажевско-српског театра, Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу је истакао да су за стварање нове публике потребни нови програми, као и да би се видео рад Музичког центра који завређује пажњу Града Крагујевца и који има све значајнију улогу на културној сцени града и то не само кад је музички живот у питању. Важно је да имамо истакнуте професионалце из наше бранше јер они могу да нам пренесу своја драгоцена искуства и савремене европске културне токове, то је суштина. На тај начин институционално Музички центар може да расте и да понуди бољи квалитет крагујевачкој публици. Од јесени Град Крагујевац ће имати у континуитету успостављену камерну оперу на даскама најстаријег позоришта у Србији, што је и негде и водиља Министарства културе да се кроз различите сегменте делатности које обављају установе културе дође до једног финалног производа који ће бити адекватан крагујевачкој публици, казао је Бјелетић.

Мислим да је опера Уображени болесник која ће сутра бити изведена, иновативни пројекат у рађању, у повоју, а који ће да заживи. С јесени крагујевачка публика може да очекује континуирано камерне оперске представе Књажевско-српског театра, закључио је члан Градског већа за културу и захвалио се на подршци директору Пиколо опера фестивала у Италији, Габријелу Рибису.

Музички центар Крагујевац има дугогодишњу сарадњу са Италијанским центром за културу у Београду и са Пиколо опером у Италији. Подршку зачетку камерне опере у Крагујевцу пружио је директор Пиколо опера фестивала у Италији, Габријел Рибис.

Веома сам срећан што захваљујући овој прилици могу да представим камерну оперу овде у Крагујевцу. Ово показује да Град Крагујевац жели да инвестира у културу и да на тај начин постане референтна тачка централне Србије, казао је Рибис и истакао да је Књажевско-српски театар драгуљ културе не само за град Крагујевац, већ и за целу Србију. Почети сезону камерне опере у овом историјском здању увећава вредност нашег пројекта. Мислим да би камерна опера могла употпунити богати и значајни програм који позориште већ има. Мој циљ ће бити отварање нових могућности за српске певаче и музичаре, повећавајући културну понуду града и његово интернационално препознавање, додао је италијански тенор и захвалио се граду Крагујевцу на подршци и Музичком центру на сарадњи.

Музички центар Крагујевац, као носилац уметничке музике у граду, препознао је потребу да се крагујевачки културни живот обогати камерном опером. Иновативним пројектом намера је да се  обухвати више циљних група и на тај начин унапреди делатност, а љубитељима музике понуди репертоар какав ретко који град у Србији има.

Камерна опера је била заједничка идеја да се покрене баш овакав јединствен пројекат из Крагујевца. Имамо заиста изврсну сарадњу са господином Рибисом и са Пиколо опера фестивалом, као и са Италијанским културним центром. Такође смо препознали и поребу публике да се што више оперског репертоара изводи у Крагујевцу, тако да наша продукција сутрашње Мале комичне опере је сам почетак и најава сезоне камерне опере која ће већ започети од новембра месеца, најавила је директорка Музичког центра Јелена Станић Стефановић.

Прва камерна опера биће изведена у Књажевско-српском театру 27. априла са почетком у 20 часова. У опери са барокном темом Уображени болесник коју је компоновао један од најзначајнијих калабријских музичара 18. века наступиће баритон Габријел Рибис и сопран Ева Корбета заједно са Градским камерним оркастром Шлезингер.