Развојни програм ЕУ ПРО Плус организовао је студијску посету Холандији и Белгији за територије које су започеле израду стратегија за интегралне територијалне инвестиције у Републици Србији.

Чланови делегације из Србије као представници града Крагујевца били су Данка Андоновски, чланица Градског већа за инвестиције и управљање пројектима и Дејан Ружић, начелник Управе за развој и инвестиције.

Студијска посета Холандији и Белгији је организована је, поред осталих за представнике града Крагујевца са партнерским општинама Топола, Аранђеловац, Рача, Лапово, Баточина и Кнић, и радну групу за територију града Ниша са партнерским општинама Сврљиг, Гаџин Хан и Мерошина.

Ово су два највећа урбана подручја у програмском обухвату са јаким урбаним центрима који су важни индустријски, економски и административни центри, значајног индустријског и културног наслеђа, урбаним структурама и јавним просторима, и ширим подручјима која покривају мање општине и територије са такође значајним природним и културним наслеђем. Део радне групе су територијално одговорне Регионална агенција за економски развој Шумадије и Поморавља и Регионална развојна агенција “ЈУГ” са представницима Министарства за европске интеграције.

Холандија је изабрана јер је, између осталог, део компаративне анализе земаља чланица ЕУ у смислу коришћења кохезионих фондова која је израђена од стране програма, а има дугу традицију планирања и рационалног коришћења земљишта, као и спречавањa неконтролисаног ширења градова.

Белгија је одабрана као још једна веома урбанизована земља и има четири управљачка тела Европског фонда за регионални развој (ЕРДФ) (Западна Холандија, Јужна Холандија, Фландрија и Брисел). Такође, четири града спроводе одрживи урбани развој кроз кохезиону политику (Ротердам, Антверп, Брисел и Гент), користећи различите територијалне инструменте. Осим тога, коришћена решења и  начин имплементације су одговарајућа за урбана подручја са јаким урбаним центрима у нашем контексту.

Након израде статегије, очекује се јавни позив за реализацију пројекта укупне вредности 10 милиона евра.