Са представницима 23 удружења/организација у области заштите животне средине на територији града Крагујевца за ову годину, Стефан Никезић, члан Градског већа за унапређење и заштиту животне средине потписао је уговоре о финансирању /суфинансирању пројеката средствима опредељеним из буџета града.

Буџет за ову годину је три милиона динара  и за петстотина хиљада динара већи је од прошлогодишњег али се пријавио и већи број удружења која се баве питањима очувања и заштите животне средине, казао је Стефан Никезић, члан Градског већа.

Реч је о студентским удружењима, младим људима којима смо подигли свест о важности очувања животне средине и заинтересовали их да раде пројекте из ове области, а којима овај град остаје. То значи да радимо добар посао  и да смо свест младих подигли на виши ниво, истакао је Никезић и подсетио да поред нових пилот пројеката као што је сађење младих стабала или украсног шибља након уклањања дивљих депонија у циљу спречавања поновног одлагања отпада на том месту или водени еко систем за најмлађе у Ботаничкој башти, реализоваће се и дугогодишњи Крагујевачки еко билтен који бележи све што се дешава у области екологије у току године на територији града Крагујевца.

На Јавни конкурс који је Град Крагујевац Градска управа за друштвене делатности расписала 20. фебруара пристигло је 23 предлога пројеката и ресорна Комисија након оцењивања и селекције пројеката по Јавном конкурса одобрила је средства међу којима су пројекти Центра за еколошко образовање и одрживи развој, Омладинске организације Шумадије, удружења Екомар, Младен Караман, Светли хоризонти, Клуба акцијаша и волонтера, Асоцијација студената ПМФ-а, Први Први на скали, Wild Боарс, Зелени мир Србија и други.

У циљу заштите и очувања предеоног диверзитета у 2023. години град Крагујевац је од Министарства заштите животне средине добио средства у висини од милион динара за суфинансирање пројеката пошумљавања комплекса Спомен парка Крагујевачки октобар за садњу 94 стабла а учешће града је 250.000 динара, подсетио је Никезић. Поред тога, у Крагујевцу ће се реализовати још два пројекта - смањење загађења из индивидуалних ложишта за шта смо добили 10 милиона и око пет милиона динара за замену гасне инсталације, односно старих котлова у издвојеном одељењу  ОШ Јован Поповић у Шумарицама новом. У припреми је трећи пројекат за Министарство а то је уклањање дивљих депонија у оквиру којег смо прошле године уклонили 14 дивљих депонија, казао је Никезић, члан Градског већа.