За финансирање или суфинансирање пројеката, програма и манифестација у култури за 2023. годину град Крагујевац је издвојио 45 милиона динара. Уговоре за пројекте које је Комисија за избор пројеката, програма и манифестација у области културе, на основу утврђених критеријума и мерила стручне анализе садржине и квалитета предлога, подржала, представницима удружења уручио је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу.

У складу са прописима Владе РС на основу Уредбе о начелима, мерама и критеријумима за добијање помоћи из буџета јединице локалне самоуправе, односно буџета града Крагујевца, из фонда у износу од 45 милиона динара и подржали смо програме 47 удружења грађана. Реч је о квалитетним програмима удружења са којим заједнички покушавамо и успевамо у креирању културне сцене града Крагујевца, казао је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу.

Умели смо да препознамо добре идеје и дајемо шансу да буду спроведене у дела. Верујем да је то један од механизама да културну сцену Града Крагујевца унапредимо, учинимо је бољом и квалитетнијом, истакао је Бјелетић и подсетио да је у том погледу град Крагујевац пример добре праксе имајући у виду да сваке године почев од 2015. године у континуитету расписујемо конкурс за подршку пројектима удружења грађана. Сходно Плану развоја културе града Крагујевца за период 2021-2025 и ове године, као и раније, Комисија је препознала значај културних програма удружења особа са инвалидитетом и подршком им дајемо шансу да активно партиципирају у догађајима које креирају установе културе. Томе у прилог говоре и одобрени пројекти удружења глувих и наглувих Шумадијског округа Крагујевац, тумача знаковног језика Србије, Удружења за помоћ особама са аутизмом, Окружне организације савеза слепих Србије, Форума младих са инвалидитетом.

Удружење глувих и наглувих Шумадијског округа Крагујевац за пројекат ’’Прислушнимо тишини’’ добили су средства за наставак прошлогодишњег истаживања, обичаја и начина функционисања старијих глувих и наглувих лица али и за подршку афирмисања културно уметничког друштва у срединама где наступају, казала је Снежана Матовић Маслаћ, секретар Удружења.

Културни идентитет града Крагујевца не заснива се само на устаљеним и традиционалним програмима већ и на градњи нових па је зато ове године подржан иновативни пројекат Студентско-културног центра Крагујевац, иако републичке институције, препознат као пројекат од значаја као нов фолклорни међународни фестивал.

Удружење тумача знаковног језика Србије ’’Једро’’ добили су средства за реализацију пројекта ’’Доступни садржаји и лицима са оштећеним слухом’’ у оквиру којег ће преводити позоришне представе које чланови удружења буду желели да погледају као и Хронику РТК, објашњава Весна Росић, заменица председнице удружења.

Дечији културно развојни центар ’’Супермама’’ је добио средства за реализацију позоришне представе ’’Драга Јелена Сергејевна’’ у извођењу ’’Бард театра’’. Ово је трећи пројекат за чију реализацију добијамо подршку од града Крагујевца, каже Ивана Јеврић, представница удружења и додаје да је једна од значајнијих подршки без које не бисмо могли да реализујемо представу.

Jавни конкурс почетком године расписан је за културне делатности, међу којима су: књижевност, музика, ликовне, примењене, визуелне уметности, позоришна уметност, дизајн, уметничка фотографија и архитектура, уметничка игра, филмска уметност и остало аудио-визуелно стваралаштво, дигитално стваралаштво и мултимедији, откривање, прикупљање, истраживање, документовање, проучавање, вредновање, заштита, очување и презентација културног наслеђа, научноистраживачке и едукативне делатности, менаџмент у култури.