Представљање бесплатне ОНКО апликације доступне корисницима андроид и ИОС система која обухвата прве кораке од сумње на малигно обољење, анализе, одлазак на конзилијум, одлуке о лечењу, психолошке подршке, савете за окружење и породицу оболелих, једна је од тема стручног састанка одржаног у згради Градске управе.

Са стручњацима и представницима здравствених институција примарне и терцијарне здравствене заштите са територије шумадијског округа, представницима организација цивилног друштва, Институт за јавно здравље у сарадњи са специјалистима Института за онкологију и радиологију Србије, након презентације апликације покренута је и тема унапређења услуга палијативне здравствене заштите пацијената у терминалном стадијуму болести.

Поносна сам на сарадњу града Крагујевца са институцијама примарног и терцијарног нивоа здравствене заштите  али и са Институтом за јавно здравље као стожером јавног здравља, рекла је у уводном обраћању др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Од усвајања Закона о јавном здрављу 2016. године до данас, Крагујевац је први град у Србији који је усвојио План јавног здравља и подстакао све општине у окружењу да приступе изради тог стратешког документа али и планирају континуирано буџетирање програма јавног здравља. Тако ћемо наставити и убудуће, истакла је др Дамњановић.

Са стручњацима Института за онкологију и радиологију Србије разговарали смо и дискутовали о палијативној нези, збрињавању палијативних пацијената будући да још увек није систематски уређена као ни подршка породицама таквих пацијенета. Она је подсетила  да у оквиру Дома здравља Крагујевац постоји Служба кућног лечења у којој 25 хиљада тешко покретним и непокретним пацијентима на територији града и пацијентима у терминалној фази, помоћ пружа један лекар и четири медицинска техничара.

За суочавање са дијагнозом карцинома која није лака ни оболелима ни њиховим породицама ни пријатељима, стручњаци са Института за онкологију и радиологију Србије осмислили су апликацију ОНКО намењену свима који желе да се детаљније информишу о болести и превенцији. Апликација је бесплатна и доступна корисницима андроид и ИОС система, а обухвата сва она питања која најчешће занимају оболеле и њихове породице, од сумње на малигно обољење, преко анализа, одласка на конзилијум, одлука о лечењу, психолошке подршке, савета за окружење.

На Институту за радиологију и онкологију Србије већ двадесет година ради Саветовалиште за психосоцијалну подршку и рехабилитацију али смо и раније различитим брошурама обрадили теме односно одговорили на питања која муче наше пацијенте када се суоче са дијагнозом, али и све оне који превентивно желе да сазнају нешто о болести. Апликацијом смо желели да пружимо помоћ и подршку пацијентима у целој Србији, казала  др сци. мед. Ана Јовићевић епидемиолог на Институту за онкологију и радиологију.

Оно на чему Институт за јавно здравље са Домом здравља и локалном самоуправом ради јесте пружање и подизање квалитета неге пацијентима који су у терминалном стању малигних болести и то ћемо, уз подршку удружења која се баве овом тематиком, покушати да презентујемо кроз апликацију, каже спец. др мед. Небојша Ранковић, в.д. директора Института за јавно здравље Крагујевац. У намери да ова апликација буде примењива на свим нивоима здравствене заштите у шумадијском округу и буде доступна са линковима сајтова здравствених установа. То је један од начина да пружањем информација и подршке подигнемо квалитет живота како пацијената оболелих од малигних болести тако и члановима њихових породица.

Стручњаци Центра за промоцију здравља Института за јавно здравље Крагујевац проф. др Светлана Радевић и др Наташа Михаиловић дале су кратак приказ епидемиологије малигних болести као водећим узроцима обољевања, после кардиоваскуларних болести на националном ниовоу. Према статистици, раст оболелих од малигних болести је присутан и то код жена карцином дојке а код мушкараца карциноми плућа и дебелог црева. По последњим подацима на подручју шумадијског округа на годишњем нивоу је 1958 новооболелих и више од 800 преминулих.