У организацији Одељења за локални економски развој и привреду Секретаријата за локални економски развој, привреду, пољопривреду и заштиту животне средине Градске управе за развој и инвестиције у Крагујевцу је одржан форум „Партнерством до оснажених и развијених ЈЛС“.

Учесницима форума, представницима градова Чачка, Ваљева, Пожаревца, Крушевца, Новог Пазара, представљени су актуелни програми за привреду и предузетништво Министарства привреде. Поред осталих тема, на форуму, представници Министарства за европске интеграције говорили су о улози и значају јединица локалних самоуправа у процесу европских интеграција.

Ово је била прилика да јединице локалне самоуправе изнесу своја искуства и примере добре праксе како би се међусобно умрежиле.

Град Крагујевац је остварио значајан резултат у погледу пословних активности, односно привреда града Крагујевца и региона остварује значајан спољно-трговински суфицит, рекао је Радомир Ерић, члан Градског већа за привреду. Он је подсетио да је ове године остварено готово три милијарде спољно-трговинског суфицита и да ће се тренд раста наставити и убудуће. Спољно-трговински суфицит се огледа у томе што преко 80 посто готових производа из Крагујевца се извози, рекао је Еић.

На форуму „Партнерством до оснажених и развијених јединица локалних самоуправа“ представљени су могућности градова и општина за локални економски развој, као и програм докумената јавних политика. Говорило се и о улози локалних самоуправа у процесу европских интеграција.

Програм ЕУ ПРО плус од 2010. године спроводи програм Локалног економског развоја који финансира Европска унија у партнерству са Министарством за европске интеграције. Локалне самоуправе у Србији имају кључну улогу у спровођењу пројеката и активности ЛЕР-а.

Нови изазови за локалне самоуправе су спремност да препознају којесу то развојне потребе, да развију те пројекте, да их спроведу и знају начин да испрате резултате, поред координације тог развоја али и да искористе партнерства са актерима из самих локалних самоуправа и са другим локалним самоуправама и успоставе сарадњу са градовима из региона, Оливера Костић, представница програма  ЕУ Про Плус.

Мерење учинка у области локалног економског развоја је методологија која је развијена још пре 10 година и којом се испитују капацитети градова и општина из три области.

Области организационих и структурних аспеката локалног економског развоја, функционалних аспеката локалног економског развоја и система услуге и инструмената подршке локалном економском развоју. До сада су аспекти подршке спровођени на четири године али у будућности ће бити интезивиране и на узорку од тридесет јлс радиће се сваке две године. Она је подсетила да је 2021. године када је рађено последње мерење у односну на претходни из 2018. установљен напредак у висини од преко 12 посто на нивоу свих консолидованих података у ове три области, Слађана Грујић, представница СКГО.

Програм Европске уније за локални развој доприноси уравнотеженијем друштвено економском развоју 99 локалних самоуправа у два региона-Шумадије и Западне Србије и Јужне и Источне Србије.