За чланове информатичке секције „Робосапијенси“ Основне школе „Светозар Марковић“ који су на 8. међународном такмичењу талентованих ученика из информатике ИНФОС 2023 освојили четири прва и једно друго место данас је приређен пријем у згради Градске управе. Шесторо учесника такмичења, директорку школе Татјану Маринковић и менторку, наставницу Марију Андоновић Радојевић, поздравио је члан Градског већа за образовање, Душан Алексић.

Град Крагујевац помогао је одлазак ђака ОШ Светозар Марковић на међународно такмичење талентованих ученика из информатике иако то није наша законска обавеза јер се ово такмичење не налази у календару Министарства просвете. Међутим, ми се увек трудимо да нађемо начин да подржимо нашу талентовану децу да се надмећу са вршњацима, да покажу своја знања и вештине и на најбољи начин репрезентују своје школе и град Крагујевац, казао је Алексић. Он је подсетио да смо на исти начин подржали учешће гимназијалаца на такмичењу у лего роботици у Мароку, а да је друга лепа пракса коју смо увели пријем ђака у градској кући по повратку са такмичења. На овај начин указујемо им част и захвалност, промовишемо их и мотивишемо за даље напредовање.

Трећа важна ствар када је реч o подршци најбољим ђацима, додаје Алексић јесте награда ПОНОС КРАГУЈЕВЦА коју смо успоставили прошле године, а додељује се на Видовдан свим ђацима који освоје неко од прва три места на националним и међународним такмичењима.

Члан Градског већа за образовање је искористио прилику да најави почетак радова на потпуној енергетској санацији О.Ш. „Драгиша Луковић Шпанац“ у Белошевцу који ће стартовати ове недеље. Радови обухватају замену спољашње столарије, замену расвете у школи лед светлима, радове на фасади школе и замену старих котлова на чврсто гориво котловима на гас и прелазак на грејање на гас од наредне грејне сезоне. На овај начин Град обезбеђује и боље услове школовања основаца, казао је Алексић.

Такмичење ИНФОС се у нашој школи одржава дуги низ година и преноси с генерације на генерацију јер је врло популарно. Састоји се од четири нивоа, од школског до међународног, свако такмичење је елиминационог типа, а могућност учешћа имају сва деца из региона, објаснила је менторка тима „Робосапијенси“. Иако се ради о појединачном такмичењу, ученици су током припрема били подршка једни другима, међусобно се преслишавали и сарађивали као један изузетно уигран тим. Мој задатак као ментора је био да им дам алате и смернице, а постигнућа су резултат њиховог рада и залагања, истиче Андоновић Радојевић, додајући да овакви успеси ученика представљају велику мотивацију и њој као наставнику, али и млађим ученицима који исказују интересовање да се прикључе информатичкој секцији.

Наставница је напоменула да поред овог такмичења из теорије историјата и хардвера рачунара, ученици информатичке секције О.Ш. „Светозар Марковић“ успехе постижу и на осталим такмичењима као што су програмирање дрона, програмирање мБот робота, државно првенство истраживачких радова. Покушавамо да кроз информатичку секцију обухватимо различите области информатике – и програмирање, и роботику, и теорију, како би им та знања користила у даљем школовању јер велики број ових ученика касније уписује специјална информатичка одељења, казала је Марија Андоновић Радојевић.

До међународног нивоа такмичења стигло је преко 70 кандидата. Награде је освојило укупно 14 такмичара. Робосапијенси су заузели четири од укупно шест првих места и једно друго од укупно два.