У Крагујевцу је данас у организацији Савеза слепих Србије и окружне организације Савеза слепих Крагујевац уручено првих двадесет мултифункционалних Паметних рукавица Анора. У Спортском центру Искра, задужбини Делта холдинга, у присуству представника града Крагујевца, академске заједнице, социјалних институција, ученицима, студентима, члановима удружења слепих и слабовидих из Крагујевца, Крушевца, Пријепоља, Деспотовца, Новог Пазара, Алексинца, иновативна помагала уручили су Милан Стошић, председник Савеза слепих Србије, Никола Крстић, директор Анорис Технолоџи и Марко Николовски, представник компаније Моззарт.

Немерљиву вредност имају иновације као резултат цивилизацијских тековина када су у облику помагала за осетљиве друштвене  категорије као што је то случај са мултифункционалним помагалом Паметне рукавице за слепе, рекао је приликом обраћања у име града, Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града. Прве паметне рукавице у Србији уручене су у Крагујевцу, граду одакле је много првина потекло. То нам је истовремено и потврда да се Крагујевац развија у правом смеру технолошких и ИТ индустрија.

Рукавица је изум наших људи и за сада је јединствено помагало ове врсте у свету, каже Милан Стошић, председник Савеза слепих Србије а најзначајније је да смо успели да обезбедимо донатора да 50 наших чланова добије ову рукавицу. Прве рукавице уручене су у Крагујевцу а затим ће бити у Београду и то је нешто што ће бити подстицајно и за друге компаније да помогну. Добром вољом појединаца и компанија још слепих и слабовидих лакше могу да фунционишу у свакодневним активностима. Ово је значајан догађај за наше чланове али и за наш град и нашу државу, истакао је Стошић, председник националног удружења слепих.

Мисија акције наше компаније под слоганом Пружи ми руку је да са компанијом Анорис Технолоџи и Савезом слепих Србије помогнемо слепим и слабовидим особама. Када смо сазнали да је помагало производ српских иноватора и да такав не постоји нигде у свету, одлучили смо да подржимо и сигуран сам да ћемо после ових 50 рукавица обезбедити још, казао је Марко Николовски, представник компаније Моззарт. Ово је и прилика да и друге компаније препознају значај оваквог начина размишљања и емпатије, а кроз коришћење рукавица показаће се колико је акција успела, рекао је он.

У Крагујевцу су прве Анора рукавице добили млада студенткиња Правног факултета и ученик Друге крагујевачке гимназије, казала је др Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Они су као представници удружења упутили апел и допис ресорном министарству и РФЗЗО како би рукавица била на листи помагала и лако доступна слепим и слабовидим особама у читавој Србији.

Анора је електронски, мултифункционални, иновативни уређај, јединствен у свету, произведен у Србији, са циљем да слепим и слабовидим особама помогне да лакше обављају свакодневне активности. О томе када и како је настала идеја ове иновације, Никола Крстић, директор Анорис Технолоџи и један од креатора каже да се родила још током средње школе и прототип је направљен кроз стартап програм. После много година, рада и сарадње са члановима Савеза слепих и тестирања са њима, дошли смо до данас финалне верзије производа, каже Крстић и истиче да најбоља  мотивација жеља да се помогне оном коме  је помоћ потребна и видети задовољног корисника. Ово је уређај уз који ће слепе и слабовиде особе много лакше обављати свакодневне активности у препознавању новчаница, боја, других објеката и корисници ће имати додатну самосталност.

Могућности мултифункционалне рукавице промовисане су у Крагујевцу 2019. године. Данас су након уручења представљене све функције које има ово помагало.