У Свечаној сали Ректората Универзитета у Крагујевцу данас је почела Друга српска међународна конференција о примењеној вештачкој интелигенцији ААI2023. Водећи научници, истраживачи и експерти из земље и иностранства окупили су се у нашем граду како би разменили искуства и знања о различитим аспектима примене вештачке интелигенције, као и о најновијим теоријама, иновацијама и практичним изазовима са којима се сусрећу у овој области. Научну конференцију отворио је истакнути научник Израелског института за технологију, професор на Државном универзитету у Ајови и добитник Нобелове награде за хемију, Данијел Шехтман.

Свака земља у којој је наука врло развијена има и велики привредни напредак. Научна достигнућа побољшавају наше животе а свако од њих је револуција од које почиње еволуција, каже нобеловац. Он је навео пример Израела где се деца већ у вртићима баве правом науком и нагласио да свакој земљи треба што више научника и инжењера, а најбољи начин да се то постигне је да се почне са предавањима о науци у најранијем узрасту. Најважнији природни ресурс сваке земље није оно што се ископава из земље, то ће нестати. Најважнија је људска генијалност, али морате да је развијате, поручио је професор Шехтман.

Оно што обележава овогодишњу конференцију је велика част да је отвара један нобеловац, казао је проф. др Ненад Филиповић, ректор Универзитета у Крагујевцу. Ово је други пут да у град Крагујевац уопште крочи неки нобеловац. Седамдесетих година то је био наш Иво Андрић, данас је то професор Данијел Шехтман. Његова садашња мисија је да иде по свету и промовише пре свега развој вештачке интелигенције, али и развој науке у раној животној доби, чак код деце од пет до седам година. Управо тај јединствени програм који у Израелу функционише већ 12 година, на конференцији, најавио је ректор Филиповић, представиће професор Шехтман.

У име града Крагујевца учеснике Друге српске међународне конференције о примењеној вештачкој интелигенцији на отварању је поздравио директор еКГ ИнфоДата, Зоран Ђоровић.

Велико је задовољство што се ова конференција одржава у Крагујевцу, посебно јер је вештачка интелигенција постала свеопшти тренд савременог друштва и будућност развоја. Очекујемо, казао је Ђоровић, да нам академска заједница пружи највећи број одговора везаних за будућност коришћења вештачке интелигенције, али и да нам понуди нека савремена решења која ће служити општој добробити друштва у целини.

Уз подршку Министарства науке, технолошког развоја и иновација, организатор овог изузетно значајног догађаја за научну заједницу у Србији, али и шире, је Универзитет у Крагујевцу, а суорганизатор је Српска академија наука и уметности.