У Историјском архиву Шумадије данас је отворена изложба и промовисана књига Витолд Пилецки „Добровољац за Аушвиц, преко граница храбрости“ коју је приредио Душан Симић из удружења Марк IX. Пољски коњички официр, обавештајни агент и вођа у покрету отпора, Витолд Пилецки се ради прикупљања података добровољно пријавио да буде заробљен у логору Аушвиц, у коме је провео скоро три године. Књига коју чине извештаји из логора у Крагујевцу је промовисана на дан његове смрти, 25. маја 1948. године када су га стрељањем погубиле тадашње власти у Пољској.

Промоцији су присуствовали Њ.Е. амбасадор Рафал Перл, председник Скупштине града Крагујевца Мирослав Петрашиновић, председник Националног савета пољске мањине у Србији Гезе Пољак, представници удружења „Марк IX“ и други.

Драго нам је што у Крагујевцу можемо да отворимо изложбу о капетану Витолду Пилецком, великом пољском националном хероју, човеку који може бити пример свима нама, а не само у Пољској, казао је амбасадор Перл подсетивши да су Крагујевац и Пољска повезани сличном судбином страдања у Другом светском рату и побратимством са два пољска града,  Бидгошчем и Бјелско-Бјалом.

На побратимство два града и добру сарадњу са народом Пољске и амбасадом ове земље у Републици Србије указао је председник Скупштине града Мирослав Петрашиновић, истакавши да Бидгош и Бјелско-Бјала награђују ауторе Међународног салона антиратне карикатуре. Ова изложба и промоција књиге је прилика да се упознамо са једним пољским херојем и његовом борбом против највећег зла у Другом светском рату, а додатни значај је у томе што Крагујевац као град страдалник и члан Асоцијације градова „Весника мира“ носи највише тековине борбе против фашизма, казао је Петрашиновић.

Данашњи датум, када је пре 75 година погубљен Витолд Пилецки, представља победу живота над смрћу јер ће кроз овакве догађаје и сећања он живети вечно као симбол истрајности, одважности, храбрости и борбе за слободу, казала је Сања Живковић, директор Историјског архива Шумадије, изразивши задовољство што су ова установа у сарадњи са амбасадом Пољске и приређивачем књиге на овакав начин обележили 25. мај.

Захваљујући боравку Витолда Пилецког у Аушвицу, радњама које је предузимао свет је обавештен о страдању јеврејске заједнице у овом и логору Биркенау, совјестких ратних заробљеника и пољске интелигенције, што је био први разлог да се он на такву акцију одлучи, објашњава Душан Симић. Иако је 27. јануар 1945. године дан ослобођења логора Аушвиц, прича о Витолду Пилецком је млађег датума јер је у јавно мњење Пољске доспела  тек 2008. године. Витолдов живот и циљеви које је себи поставио и реализовао су универзалне људске вредности, а намера нас у удружењу је била да те вредности и његову страдалну улогу представимо српском народу, са посебним освртом на то „ући на страшно место, али не погинути“. За такав вид хероизма је најважније имати, истиче Симић, здрав стомак, концентрацију и добро здравље што су били предуслови који су му омогућили да преко 950 дана логорашког стажа у Аушвицу доживи и побегне у априлу 1943. године.