Пројекат „Каријерна акција за нове послове у Крагујевцу“, Град Крагујевац реализовао је у оквиру ширег пројекта „Подршка Министaрству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у пилотирању иновативних решења за запошљавање“. Техничку и финансијску подршку спровођењу овог пројекта пружа глобални програм „Миграције за развој IIIˮ који у Србији спроводи Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, у оквиру Немачке развојне сарадње.

Циљ пројекта био је да допринесе запошљавању и унапређењу запошљивости незапослених лица са територије Града Крагујевца, кроз спровођење међусекторских мера у сарадњи јавног, цивилног и приватног сектора, које су усклађене са потребама локалног тржишта рада и локалном социо-економском ситуацијом. Циљна група била су теже запошљива лица. Цео пројекат осмишљен је тако да има двоструки ефекат, као подршка незапосленим лицима да стекну знања и вештине неопходне за успешно проналажење посла, али и као подршка послодавцима који искажу потребу за додатним запошљавањем.

Пројекат је успешно реализован. Услуге каријерног вођења, информисања и саветовања користило је 117 лица, док се за обуке направљене по мери (tailor-made) за потребе лица и послодаваца, пријавило 46 лица и осам послодаваца. Од укупног броја пријављених 23 лица je успешно прошло програм обука на радном месту код четири послодавца. На крају обука сва лица су добила сертификат, а током јуна месеца извршиће се анализа колико њих је добило понуду за запослење.

У складу са буџетом Пројекта „Каријерна акција за нове послове у Крагујевцу“, Град Крагујевац и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања обезбедили су средства на име учешћа у финансирању трошкова обука, највише до 45.000,00 динара месечно по полазнику, као и трошкове ментора у процесу обуке у износу од 15.000,00 динара месечно по ментору. Припадајуће порезе и доприносе сносио је послодавац.

Током реализације пројекта остварена је и сарадња између Града и Националне службе за запошљавање, Средње стручне школе, Канцеларије за младе, Удружења грађана "Business Innovation Programs", Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, Развојног бизнис центра, Привредне коморе и др.

Учесници конференције која је одржана поводом завршетка пројеката у Бизнис иновационом центру закључили су да је важно постојање што више оваквих програма како би се подстакло запошљавање, као и да су промене на тржишту рада све динамичније зато је очигледна потреба за променом традиционалног приступа запошљавању и посредовању у запошљавању.