У згради Градске управе одржан је отворени састанак у оквиру јавне расправе о нацрту Програма заштите животне средине на територији града Крагујевца за период 2023-2033. године. Јавни увид у нацрт овог документа је био доступан на званичној интернет презентацији Града од 26. маја до данас. Заинтересована јавност је у овом периоду имала прилике да достави своје примедбе или сугестије и на тај начин узме учешће у изради Програма. На данашњем састанку представници Града и чланови стручних радних група за израду Програма су били доступни за пружање додатних објашњења.

Ово је стратешки документ који је важан јер даје смернице за будуће активности и пројекте у области заштите животне средине. Пре овог документа смо имали локални еколошки акциони план, назив је сада промењен и усклађен са новом законском регулативом, казао је начелник Одељења за заштиту животне средине, Драган Маринковић. Реч је о једном свеобухватном програму који је прво анализирао стање животне средине у граду Крагујевцу по областима – стање са отпадом, водама, аеро загађењима, буком и осталим тематским областима. Након тога је дат преглед стања, краткорочни и дугорочни циљеви, активности које Град Крагујевац треба да предузме у овој области, нагласио је Маринковић и појаснио да се на основу тога прави план шта је у наредних 10 година потребно урадити у области инфраструктуре која се бави заштитом животне средине, а шта у осталим областима, шта је најбитније за управљање отпадом, смањење аеро загађења, чистије површинске воде, боље управљање зеленим површинама, заштиту природе. Он је оценио да су за израду документа врло корисне биле сугестије које су давали грађани, представници удружења или Универзитета и додао да су скоро све биле веома конструктивне и усвојене, док се усвајање овог нацрта очекује на наредној седници Скупштине.

Тим који је учествовао на изради овог Програма радио је са толико пажње и стручности и направио потпуно нови документ који обухвата све области животне средине из надлежности нашег града, рекла је Евица Рајић из крагујевачког предузећа ЕКОлогика УРБО коме је на основу јавне набавке поверена израда Програма. Она је додала да делом тима сматра и представнике базичних предузећа попут ЈКП Водовод и канализација и ЈКП Шумадија који су достављали кључне податке на основу којих је њихов тим радио, као и представнике Универзитета, Природно математичког факултета, Факултета инжењерских наука и удружења која се баве животном средином, а који су се укључили у израду Програма и показали изузетну кооперативност. Програм садржи све елементе животне средине, од заштите ваздуха, површинских и подземних вода, јавних чесми, преко управљања отпадом, контроле свих извора загађења на територији града, заштите биодиверзитета, до очувања природних ресурса, односно ограничавања било каквог примењеног истраживања које може изазвати деградационе процесе, казала је Рајић и закључила да тим који је радио на њему заиста воли свој град.