На платоу између стадиона „Чика Дача“ и Музеја „21. октобар“, данас је одржан традиционални Видовдански скуп, 23. по реду. Удружења ветерана 63. падобранске бригаде сваке године организује ову манифестацију у различитим градовима Србије у знак сећања на храбре падобранце страдале у одбрани земље.

Част да буде домаћин и пружи подршку у организацији и реализацији овогодишњег Видовданског скупа припала је Граду Крагујевцу. Уз бројне званице међу којима су били представници Кабинета председника Републике Србије, Министарства одбране, Генералштаба Војске Србије, Жандармерије, чланови породица погинулих бораца, ветерaни 63. падобранске бригаде и ратни војни инвалиди, у име домаћина скупу су присуствовали председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић и заменик председника Скупштине града, Зоран Младеновић.

Велики број припадника 63. падобранске бригаде је управо из Крагујевца, нагласио је председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић. Ова херојска бригада, додао је он, која је одликована орденом председника Републике за храброст исказану у очувању територијалног интегритета и суверенитета наше земље, традиционално организује сусрете сваке године. Први пут се њихов сусрет одржава у Крагујевцу.

На жалост, казао је Петрашиновић, временски услови на које нисмо могли да утичемо нити да их предвидимо пре месец и по дана када смо договарали програм, покварали су планирани демо скок са заставама Републике Србије, Војске Србије, Града Крагујевца и 63. падобранске бригаде који је требало да изведу, као и технички збор са приказом њихове опреме и наоружања. Свакако, данашња манифестација је једно лепо дружење и активног и резервног састава ветерана ове бригаде, закључио је Петрашиновић, изразивши наду да ће бити друге прилике да се овај скок изведе и прикаже њихова опрема.

Званицама се обратио председник Удружења ветерана 63. падобранске бригаде, Видоје Ковачевић и том приликом захвалио Граду Крагујевцу на гостопримству и великом доприносу у организацији скупа. Он је упознао присутне са радом, деловањем и ратним путем 63. падобранске бригаде, истичући да се током организоване борбене обуке коју су сви њени чланови морали успешно завршити радило и на моралној и етичкој едукацији и јачању осећаја припадности јединици.

Најсветлије тренутке падобранска бригада достиже својим првим ангажовањем у борбеним дејствима на почетку сукоба на територији тадашње СФР Југославије у којима се одмах истиче својим способностима, залагањем и храброшћу, а после првог борбеног дејства у коме је погинуо падобранац наша бригада стиче право ношења црвене беретке као елитног симбола престижних падобранских јединица у целом свету, нагласио је Ковачевић.

Наш првенствени задатак, поручио је он, јесте да негујемо традицију 63. падобранске бригаде, чувамо сећање на наше погинуле саборце и чланове њихових породица, бринемо о рањеним, повређеним и болесним члановима удружења, негујемо дух заједништва и припадништва падобранском братству, као и да промовишемо позитивни начин размишљања, традиционалне људске вредности и хуманитарни рад у циљу помоћи угроженим категоријама друштва.

Непосредно пре отварања Видовданског скупа стигло је обавештење да ће услед сложене метео ситације доћи до дејствовања противградних ракета и небо бити затворено за летење, тако да су организатори били приморани да откажу демо скок.

Данашњи скуп падобранаца био је и прилика да се ово удружење уручењем плакета организацијама и појединцима захвали за изузетан допринос и афирмацију њиховог рада.

Иначе, за исказане војничке врлине 63. падобранске бригаде је одликована највишим орденом који додељује држава, Орденом Народног хероја, као и Орденом Светог Саве трећег степена који додељује Српска православна црква.