Министарство за бригу о породици и демографију Републике Србије, граду Крагујевцу је у оквиру суфинансирања мера популационе политике и подршке породицама и деци одобрило средства за реализацију пројектних активности у укупном износу од 14.474.000 динара.

Као јединица локалне самоуправе, град Крагујевац годинама уназад улаже знатна финансијска средстав за подршку родитељству кроз пронаталитетне мере, међу којима је финансирање вантелесне оплодње али и мере везаних за суфинансирање боравка деце у вртићима предшколских установа чијије оснивач Град и 20 приватних вртића, подсетила је Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за задравствену и социјалну заштиту. Ове мере, али и мере попут бесплатног превоза и уџбеника за прваке биле су предуслов, истакла је она, за добијање финансијске подршке Министарства за бригу о породици и демографију којима ћемо до краја 2023. године реализовати низ активности.

Овим средствима ће бити обновљена столарија, прозори и врата у вртићу Шврћа ПУ „Ђурђевдан“ где се планира и радионица за родитеље и старатеље о развијању респонзивности за децу раног узраста.

У циљу очувања и унапређења репродуктивног здравља, решавања проблема неплодности, пута ка здравијем материнству, планирана је набавка медицинске опреме за примарни ниво здравствене заштите. Тако ће Служба за здравствену жена Дома здравља бити опремљена са два колпоскопа, новим ултразвучним и ЦТГ апаратом и три микроскопа за цитологију.

Ради очувања репродуктивног здравља младих и превенције полно преносивих болести, популаризације ХПВ вакцине, превенције малолетничких бракова током године биће организоване и едукативне радионице, најавила је Дамњановић, захваливши се Министарству што је, одобреним средствима препознало досадашње напоре и улагања града Крагујевца у мере популационе политике. Активности које ћемо њима реализовати, обновити вртић и новим апаратима опремити Службу за здравствену заштиту жена, омогућавају нам да пратимо приоритете Владе Србије и министарства а то су побољшање демографске слике и брига о породици, поручила је Дамњановић.