Крагујевац је један од пет градова учесника у пројекту „Зелени градови Србије“ који финансира Краљевина Холандија, а тим поводом наш град посетио је признати холандски стручњак за пројекте рехабилитације индустријског наслеђа, Том Аусемс. Будући да је водио сличан пројекат ревитализације бивше Филипсове фабрике у Ајндховену, разлог посете је да својим идејама, знањем и искуством пружи подршку процесу обнове Војно-техничког завода. У име Града Крагујевца домаћини су му били Иван Радуловић, главни градски урбаниста и Дејан Ружић, в.д. начелника Градске управе за развој и инвестиције.

Захваљујући Амбасади и Влади Краљевине Холандије аплицирали смо за пројекат рехабилитације Војно-техничког завода у Крагујевцу и они су нам понудили експерте који су оперативно руководили пројектима сличним по капацитету, намени и контексту, а везаним за индустријско наслеђе у Холандији, казао је Радуловић. Господин Том Аусемс, има непроцењиво дугогодишње искуство на учешћу у планирању, реализацији и управљању у концептуализацији и брендирању оваквих комплекса.

Након обиласка терена на дводневној радионици Аусемс нам је пренео своја искуства и помогао да усмеримо визије и концепте сагледавања будућности и шта очекујемо од овог простора 2040. или 2050. године, посајнио је Радуловић. Основни циљ је направити концепте и програме који ће ВТЗ учинити интересантним пре свега за младе како би им, да не одлазе из Крагујевца, направили приступачна радна места и адекватне културне садржаје који би могли да унапреде социјалну кохезију грађана Крагујевца, али и читавог региона. Морамо да радимо корак по корак, са оним чиме располажемо, да планирамо глобално и паралелно решавамо имовинске и друге конфликте везане за локацију. За овако аутентичан простор основна ствар је да задржи суштину, своју индустријску атмосферу и патину, а да буде приступачан свима. Ово је дугорочан пројекат који ми нећемо завршити, али желимо да га усмеримо користећи богата европска искуства, поручио је Радуловић.

Циљ града Крагујевца је да цео комплекс Војно-техничког завода оживи и заживи са новом применом постојећих старих зграда које су под највећим степеном заштите Републике Србије и на томе активно радимо, а холандски стручњак нам је пренео лична искуства и знања чиме нам помаже у даљим корацима оживљавања ВТЗ-а, рекао је в.д. начелника, Дејан Ружић.

У погледу конкретних корака које Град Крагујевац у овом тренутку предузима он је истакао да је већ потписан уговор са извођачем који ће извршити радове на стабилизацији димњака према пројекту Архитектонског факултета, а да ће након тога ЈП Урбанизам урадити пројекат за централни трг на коме се димњак налази. Идеја је, да кроз пројекат ИТИ-а који треба да реализујемо са УНОПС-ом и ЕУ ПРО плус-ом добијемо средства, а затим кренемо са првом фазом ревитализације комплекса ВТЗ-а, појаснио је Ружић. Имајући у виду да Град Крагујевац тренутно располаже имовином која обухвата само парцелу где се налази машинска радионица, централни трг и, однедавно, објектом Чаурнице, планирамо да прва фаза буде ревитализација тог дела.

Како су ти трошкови знатно велики, а објекти под највећим степеном заштите Републичког завода за заштиту споменика културе, ревитализација оба објекта највероватније ће се реализовати кроз пројекат јавно-приватног партнерства, нагласио је Ружић изразивши очекивање да ће оживљавање овог дела повећати интересовање за улазак приватног капитала. Упоредо са тим, додао је, водимо и разговоре са Министарством одбране да нам се уступи на коришћење Музеј оружја који због техничких проблема тренутно није у функцији. Град Крагујевац је спреман да сноси трошкове одржавања, кустоса, обезбеђења и свега осталог и да га отвори за грађанство. Истовремено се воде и преговори око евентуалног измештања Заставе Терво, с обзиром на то да та наменска индустрија нема идеалне услове на овој локацији. Спремни смо да им понудимо алтернативну локацију, а да министарство преузме трошкове изградње објеката, рекао је Ружић.

Ајндховен је индустријски град у коме су две главне фабрике биле Филипс и ДАФ. Деведесетих година долази до велике реорганизације и главна ствар у граду постаје трансформација индустријског простора, преноси своја искуства холандски експерт, Том Аусемс, додавши да сличну ситуацију види у Крагујевцу. Мислим да простор Кнежевог арсенала има велики потенцијал, који се може искористити за стварање лепшег града и стварања бољег квалитета живота. Овај простор има веома интересантан урбанистички план са преко 100 прелепих зграда, а недавно завршен Арсенал фест ми је показао и велике могућности, али које се остварују само четири дана годишње. Изазов је то радити 24 сата свакодневно, а примећујем да град Крагујевац има доста врло образованих људи који се могу носити с овим изазовом, закључио је Аусемс.