У оквиру Националног програма енергетске санације објекта од јавног значаја, у Крагујевцу се средствима Министарства рударства и енергетике и Града, у укупној вредности од 42 милиона динара, изводе радови на унапређењу енергетске ефикасности Основне школе „Драгиша Луковић Шпанац“ у насељу Белошевац.

Радове на пројекту унапређења енергетске санације школе, који обухватају уређење фасаде, замену столарије, постојећег котла на угаљ, котловима на гас, модернизацију система унутрашњег осветљења, данас су обишли министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић и градоначелник Крагујевца Никола Дашић.

Министарство рударства и енергетике наставља да помаже обнову, санацију и реконструкцију јавних зграда међу којима је и ОШ Драгиша Луковић Шпанац“ у Крагујевцу. Заменом котлова на угаљ котловима на гас, осим комфора за ученике и наставнике, аерозагађење ће бити смањено за 60 одсто, рекла је министарка Ђедовић.

Имајући у виду да ова школа постоји скоро 100 година, а да је последња реконструкција обављена још 1980. године било је неопходно и веома хитно да се санира, нагласила је министарка изразивши задовољство што ће ученици и наставници 1. спетембра ући у једно потпуно другачију средину. Енергетском санацијом школе бенефит ће имати не само наставници и ученици већ и окружење због смањења гасова који до сада нису били у складу са критеријумима заштите животне средине. Ово је пета школа у Крагујевцу обухваћена енергетском санацијом а драго ми је што министарство заједно са локалном самоуправом помаже и домаћинствима да енергетски санирају своје куће и стамбене јединице, рекла је министарка Ђедовић и подсетила да је по претходном јавном позиву у те сврхе било издвојено 32 милиона динара, а да крагујевачка домаћинства у наредном периоду по новом позиву могу да рачунају на износ од 50 милиона динара. То су мере које ће грађанима донети уштеду електричне енергије, боље услове живота и смањење рачуна за струју и грејање.

Због јако лошег стања, Основна школа Драгиша Луковић Шпанац била је прва школа коју сам обишао на почетку свог мандата 2020. године. Данас, захваљујући надлежном министарству, Влади и председнику Републике Србије, ову школу, у једном од највећих крагујевачких насеља практично сређујемо у потпуности, казао је градоначелник Никола Дашић. Када се заврше радови на енергетској санацији, ове године ћемо средствима Града средити тоалете и остаје нам фискултурна сала, чију ћемо обнову уврстити у план за нареду годину. Исписивање деце из белошевачке школе због грејења и лоших услова рада је сада далеко иза нас, јер ће Белошевац добити пристојну и сређену школу -  на понос свима нама, поручио је градоначелник Дашић.

До сада је урађен део фасаде, постављене олучне вертикале, изолација на делу школе, а до средине августа биће завршен пројекат гасне котларнице, каже Дејан Срећковић, директор ОШ Драгиша Луковић Шпанац. Радови теку по предвиђено динамици. По завршетку енергетске санације школе уштеда струје по прорачунима биће 40 посто, а емисија штетних гасова до 60 процената, што представља добробит, истиче Срећковић, за ученике, локалну заједницу и све нас који овде радимо и живимо.