И ове године ће град Крагујевац и Шумадија у Страгарима, у оквиру манифестације „Шумадијски дани шљиве“ од 28. до 30. јула представити своје пољопривредне и туристичке потенцијале, традицију, као и културно - историјско наслеђе овог краја.

Током три дана посетиоци ће имати прилику да уживају у богатом културно-уметничком програму, који је усвојило Градско веће на седници одржаној 6. јула. 2023. године. У улици шумадијске шљиве биће изложено воће, ракија, мед, зимница, предмети народне радиности. Програм почиње у петак, 28. јула у 19 часова изложбом „Настајање и трајање“ када ће се публици представити КУД “Стеван Книћанин”. Свечано отварање манифестације “Шумадијски дани шљиве”, заказано је у 20.30 на великој бини код Ловачког дома, где ће наступити фолклорни ансамбл Центра за неговање традиционалне културе „Абрашевић“, а у 21.00 сат предвиђен је концерт Зорице Брунцлик.

Другог дана, у суботу, 29. јула, осим стручних предавања и продајне изложбе рукотворина, биће организована и радионица за децу, изложба „Корени“ у Етно кући Лазић, фијакеријада, дегустација шумадијске шљивовице, гулашијада, шумадијска гозба. У културно-уметничком програму учествоваће КУД „Лепеница“, „Дукати“ и ОШ. „Јулијана Ћатић“. На терену ФК „Азбест“ биће одржано и спортско поподне. Вечерњи сати резервисани су за Сабор српске традиције а од 21.00 сат концерте „Веселе машине“ и Раде Манојловић.

Последњег дана, у недељу 30. јула, осим продајне изложбе воћа, меда, опреме, механизације, домаће радиности у „Улици шумадијске шљиве“, као и стручног саветовања, планирана је туристичка тура кроз Страгаре, промоција културно историјских знаменитости овог краја, посета манастирима, уз послужење и пратећи програм. Тог дана биће изабрани и најлепши сувенири са мотивом шљиве.

Тродневна манифестација „Шумадијски дани шљиве“ биће свечано затворена уручењем захвалница, уз богат културно-уметнички програм. Дефиле и наступи фолклорних ансамбала из Колумбије, Мексика, Чилеа и Бугарске у организацији Студентског културног центра Крагујевац почињу 17.30 часова, а од 20 часова на бини код Ловачког дома биће одржан концерт Радише Урошевића.