У оквиру Пројекта за унапређење јавних набавки USAID-a, у Врњачкој бањи одржан је други модул обуке за представнике партнерских локалних самоуправа, на коме су учествовали и преставници града Крагујевца. Тема дводневне обуке била је припрема конкурсне документације која је у циклусу поступка јавне набавке важна за наручиоце, имајући у виду да њена садржина зависи од одлуке о избору врсте поступка, одговарајуће технике у јавним набавкама и типа уговора за конкретну јавну набавку и одређује све следеће кораке у поступку јавне набавке.

Предавачи USAID-a Александра Литричин и Бранимир Благојевић – представили су учесницима све кораке у припреми конкурсне документације и покретању поступка јавне набавке, укључујући врсту поступка, дефинисање рокова, валуте и језика, именовање комисије, објаву огласа као и мере за заштиту интегритета поступка и спречавање сукоба интереса што су кључни аспекти превенције корупције у поступцима јавних набавки.

Током обуке било је речи и о примерима добре али и лоше праксе када је у питању одабир критеријума за доделу уговора, нарочито у погледу дефинисања односа цене и квалитета. Учесницима је представљена и постојећа пракса Републичке комисије за заштиту права у поступцима јавних набавки и то у фази пре подношења понуда.

Као и на претходним догађајима за представнике општина и градова задужене за поступке јавних набавки и ову обуку обележили су дискусија, размена знања, искуства и најбољих пракси, као и међусобно уважавање и разумевање за сличне изазове са којима се сусрећу у свакодневном раду.

На обуци и Врњачкој бањи били су присустни и представници Сталне конференције градова и општина који ће у наредном периоду, као партнери Пројекта, пружати директну техничку помоћ и подршку локалним самоуправама у унапређењу пракси везаних за припрему, објављивање и оцену јавних набавки, те доделу уговора.

Тема следећег модула обуке за службенике задужене за јавне набавке биће оцене и одабир понуда, који ће бити одржан у септемрбу.