На конкурсима за доделу подстицајних средстава Министарства културе Републике Србије установама културе чији је оснивач Град Крагујевац опредељен је износ од 42 милиона динара.

То је до сада највећи износ опредељених средстава што је показатељ да је Крагујевац идентификован као важан културни центар који се развија а који публици нуди квалитетне културне садржаје, казао је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу. Области које су заступљене овим конкурсима су заштита, презентација и дигитализација културног наслеђа, развој савременог стваралаштва као што је позоришна уметност, музичко стваралаштво, ликовне, примењене, визуелне уметности , библиотечка делатност и Бјелетић је издвојио посебан конкурс Градови у фокусу који за циљ има инфраструктурно унапређење културе а путем којег је за реконструкцију грејања у  Музеју ’’21. октобар’’ опредељено 15 милиона динара и део су укупног износа које је град добио од Министарства .

Говорећи о значају до сада највећих средстава које је град Крагујевац добио као подршку развоју и унапређењу културне сцене од ресорног министарства, члан Градског већа је оценио да ће допринети још бољем, вишем нивоу квалитета које ће установе културе моћи да реализују кроз опредељена средства а и самим тим богатију културну понуду и унапређење културне сцене.  Опредељена средства Министарва кутуре пружају могућност установама културе у Крагујевцу да реализују своје иновативне идеје и реализују нове садржаје намењене различитим циљним групама, рекао је члан Градског већа за културу и изразио задовољство због тога.

Имајући у виду висину додељених средстава, рекао бих да сада имамо утемељење и можемо да говоримо на тему децентрализације културе у Републици Србији, што је изузетно афирмативно за град Крагујевац и културну сцену, оценио је Бјелетић. Он је посебно издвојио конкурс Министарства културе Градови у фокусу путем којег је Спомен парк Крагујевачки  октобар  добио 15 милиона динара за реконструкцију грејања у Музеју ’’21. октобар’’ а што је део средстава за регулисање питања термотехничких инсталација јер ће град обезбедити  најмање још толико. Тај пројекат је од важности за очување мисије и визије Музеја ’’21. октобар’’ и омогућити лакше функционисање током зимског периода, будући да је у првом делу године Музеј посетило више од 22 хиљаде посетилаца, истакао је Бјелетић и најавио реализацију у наредном периоду.

Интензивније аплицирање установа културе на конкурсима резултирало је додељеним средствима за ову годину а на неки начин представљају признање граду Крагујевцу за културну сцену која се и даље иновира и развија.

О томе сведоче званични подаци из 2018. године када смо према извештају Завода за проучавање културног развитка на годишњем  нивоу имали 620 програма, а прошле године на основу извештаја установа културе достигли око 1400 програма заједно са програмима удружења грађана што показује да се културна сцена града развија. Бјелетић је подсетио да је 2017. године  на годишњем нивоу у Крагујевцу било 175 хиљада посетилаца а током прошле године 282 хиљаде посетилаца, што је значајна разлика и показује да су новине у програмима привиукле младе и децу. Свеукупном сликом можемо да будемо врло задовољни и сигуран сам да ће се наставити и у наредном периоду, закључио је Бјелетић.