Амбасадор Републике Италије у Београду, Њ.Е. Лука Гори посетио је данас Крагујевац где је са градоначелником Николом Дашићем и његовим сарадницима разговарао о будућој сарадњи, посебно у области технологије.

Драго ми је што се данас налазим у Крагујевцу. Крагујевац је веома важан град са аспекта сарадње Италије и Србије. Велики број наших компанија је активан у вашем граду и веома смо задовољни оним што је та сарадња до сада донела. Оно што нас највише интересује је улагање у развој роботике с обзиром на то да овде постоји универзитет који је веома компетентан као и индустријска подршка. Наредне године планирамо организацију једног великог догађаја, конгреса, на коме ћемо представити нешто конкретније на ту тему као и пројекте на којима заједнички можемо да радимо – казао је амбасадор Италије.

Градоначелник Никола Дашић истакао је да су привредне везе Крагујевца и Италије веома јаке и да тренутно у нашем граду послује око 50 италијанских компанија.

Некада је та сарадња била више усмерена на Фијат, Ивеко, а данас имамо око 50 италијанских компанија које послују у нашем граду. Оно што је мени било интересантно је да Италија иако је свесна да је после Немачке највећи партнер у бизнису у Србији, и даље жели да прати трендове како би се репозиционирала још боље на тржишту. Наредне године, у плану им је организација конференције која ће се бавити темама из области „хај-тек“ индустрије, вештачке интелигенције, роботике. Интересује их сарадња у области технологије на вишем нивоу. Крагујевац има шта да понуди као први индустријски град на Балкану. Ту је наш Универзитетски центар, Дата центар, Иновациони дистрикт који се гради. Планирају да озбиљније наступе на нашим просторима те су нас позвали да сарађујемо на више начина, а разговарали смо и о интензивирању сарадње са италијанским градовима са којима већ имамо побратимске односе и протоколе о сарадњи као што су Ређо Емилија и Карара – казао је Дашић.