Концерт фолклорног ансамбла ЦЗНТК Абрашевић у петак, 28. јула од 20 сати у Страгарима код Ловачког дома отвориће манифестацију Шумадијски дани шљиве 2023. У данима викенда посетиоци ће традиционално моћи да уживају у шумадијским специјалитетима, производима овог краја, а припремљени су богати едукативни, културно-уметнички и спортски програми. За привредно-туристичку манифестацију која се одржава под покровитељством града све је спремно, саопштено је на састанку Организационог одбора којем је присуствовао градоначелник Крагујевца Никола Дашић.

Захваљујући члановима Организационог одбора који су се ангажовали да припреме одржавање манифестације у викенду пред нама као и до сада без икаквих пропуста, све је спремно, казао је градоначелник Никола Дашић и позвао Крагујевчане и све оне који желе да се упознају са традицијом и културно-историјским наслеђем овог краја, да дођу породично и уживају, осим у припремљеном програму, и у природи подрудничке варошице. Поред бројних изложби, дефилеа фијакера, фића, дегустација традиционалних специјалитета и производа, саветовања пољопривредника, квалитетних концерата, обиласка манастира и туристичких тура, програм ће обогатити наступ 160 уметника фолклорних ансамбала из читавог света, казао је градоначелник Дашић и  истакао да се и сам радује предстојећем викенду.

Ана Петровић, помоћник градоначелника за културу и информисање каже да је био изазов направити манифестацију са садржајима који ће бити интересантни свим генерацијама и задовољити све укусе. Изазов је био у сеоском амбијенту припремити све оно што воле људи из града а да уз то људи који овде живе добију некакав бенефит али и уживају у садржајима. Током три дана манифестације поред промоције сеоског туризма, домаће радиности и сувенира овог краја, спортских дешавања, дечијих игара и радионица, представиће се сеоско домаћинство у правом светлу кроз производњу воћа,  ручних радова до домаћих специјалитета. Идеја и циљ манифестације је да спојимо традиционално и модерно занимљиво свим генерацијама, рекла је Ана Петровић, помоћник градоначелника и члан Организационог одбора.

Из године у годину програм Шумадијских дана шљиве је све занимљивији и богатији. Поред традиционалних саветовања о узгајању воћа и развоју туризма, фијакеријаде, радионица и игара за децу, Шумадијске гозбе, изложбе воћа, производа од воћа, меда и друго. Ове године потомци Танаска Рајића, Карађорђевог барјактара који је рођен у Страгарима а страдао недалеко од Чачка, говориће о лику и делу српског војсковође – Танасковање у недељу 30. јула од 17 сати на бини код споменика чувеног устаника, најављују из ГТО Крагујевац.

Прве вечери манифестације на великој бини код Ловачког дома, од 21 сат одржаће концерт Зорица Брунцлик. Вечерњи сати другог дана манифестације резервисани су за Сабор српске традиције а од 21.00 сат концерте „Веселе машине“ и Раде Манојловић. Тродневна манифестација ће се затворити уручењем захвалница, дефилеом и наступима фолклорних ансамбала из Колумбије, Мексика, Чилеа и Бугарске у организацији Студентског културног центра Крагујевац од 17.30 часова, а од 20 часова на бини код Ловачког дома биће одржан концерт Радише Урошевића.