Традиционалним пуцњем из трешњевог топа, вечерас је у Страгарима отпочела привредно- туристичку манифестацију „Шумадијски дани шљиве“ коју је свечано отворила Јелена Танасковић, министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Хтела бих пре свега да поздравим пољопривреднике које представљам у Београду, да им кажем да имају сву подршку да наставе да се баве баш овим чиме се баве и због чега смо вечерас овде – шљивом као нашим препознатљивим и далекопознатим производом. Сваки странац који је дошао у нашу земљу и пробао неки производ од шљиве, било да је то слатко, сува шљива или ракија, отишао је са широким осмехом и тражио је „за понети“. Хвала вам што негујете шљиву која је постала српски бренд – казала је Танасковић.

У име Града Крагујевца, генералног покровитеља ове манифестације, званице, учеснике и посетиоце поздравио је градоначелник Никола Дашић.

Градоначелник је истакао да је град одлучио да оживи ову манифестацију, пре две године, јер је важно да негујемо традицију, чувамо неке наше шумадијске и српске вредности, да промовишемо природне лепоте и туристичке потенцијале овог подрудничког краја и подржимо шумадијског домаћина. Да му дамо прилику да научи нешто ново, кроз стручна саветовања и трибине али и могућност да се забави и дружи.

Министарка Танасковић је у пратњи домаћина, градоначелника Николе Дашића и његових сарадника, уочи отварања манифестације, обишла штандове и разговарала са излагачима у Улици шумадијске шљиве која води ка Ловачком дому.

Поводом свечаног отварања „Шумадијских дана шљиве“, на бини код Ловачког дома, концерт је одржао фолклорни ансамбл Центра за неговање традиционалне културе „Абрашевић“. Након обраћања и свечаног отварања, одржан је концерт Зорице Брунцлик.