Последњи дан Шумадијских дана шљиве протекао је у знаку сећања на Танаска Рајића. На месту где се налазила кућа у којој је овај чувени устанички вођа рођен окупили су се његови бројни потомци, а најмлађи и најстарији међу њима су симболично подигли устанички барјак на јарбол. Догађају су у име Града Крагујевца присуствовали председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић, члан Градског већа за културу, Миљан Бјелетић и помоћница градоначелника за културу и информисање, Ана Петровић.

Подсећање на допринос овог јунака у борбама током Првог и Другог српског устанка је настављено на бини крај Споменика Танаску Рајићу пригодним програмом под називом „Танасковање“ – Потомци о прецима. Слушајући од књижевника, историчара, новинара и свештеника детаље о лику и делу Танаска Рајића, присутни су били у прилици и да погледају фотографије из новинских чланака, историјских списа и музејских поставки изложене поред бине.

Данас званично затварамо Шумадијске дане шљиве, манифестацију коју Град Крагујевац традиционално организује, а којој је градоначелник Никола Дашић са сарадницима дао велики значај и пуну афирмацију од прошле године, казао је председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић. Програм приводимо крају сећањем на Танаска Рајића, великог јунака који је био добар и вожду Карађорђу и Милошу Обреновићу и који је због свог чојства, јунаштва и идеала које су одликовали слобода, љубав према другу, према држави, уткао свој живот у легенду и успео да упише своје име у листу бесмртних јунака нашег народа који су нам изборили и поклонили слободу. Зато имамо обавезу да негујемо културу сећања, да на идеалима наших предака стасавају и наше будуће генерације, поручио је Петрашиновић.