Поводом обележавања Дана сећања на ромске жртве Холокауста које су 2. и 3. августа 1944. године убијене у гасним коморама у Логору за Цигане у Аушвицу, крај споменика Кристални цвет у Спомен-парку Крагујевачки октобар у Шумарицама, др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту положила је венац.

Полагању је присуствовала Маријана Станковић, директорка Спомен-парка, Зоран Павловић, координатор Канцеларије за ромска питања, Тања Ђорђевић, фацилитаторка РОМАКТЕД програма и млади који желе да чувају сећање на жртве свог народа.

Споменик Кристални цвет у Спомен- парку Крагујевачки октобар у Шумарицама, у народу познат као споменик чистачима обуће, први је у Европи посвећен страдању Рома од нациста. Зато данас овде полажемо венац и сећамо се жртава ромског народа током Другог светског рата, рекла је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа. Други август је датум који је у оквиру РОМАКТЕД програма одредио Европски парламент као симбол којим ће се ромске жртве током Другог светског рата истаћи, јер се генерално мало зна о геноциду и броју страдалих Рома. Где год је окупаторска чизма крочила било је ромских жртава, казала је др Дамњановић.

За ромску заједницу је важно да се зна колико је Рома страдало у Другом светском рату јер је у уџбеницима  забележено процентуално, а према неким истраживања страдало их је од 500 хиљада до милион. Сећање на жртве ромског народа обележавамо и сваког 21. октобра али порука овог догађаја је ’’Те на бистрас!’’ или Да се не заборави, поручила је Тања Ђорђевић, фацилитатор у РОМАЦТЕД програму.

Споменик Кристални цвет један је уметничких споменика подигнутих у меморијалном комплексу у Шумарицама, а посвећен је стрељаним цивилима у Крагујевцу 19., 20. и 21. октобра 1941. године, међу којима су били ромски дечаци од 11 до 15 година старости. Споменик је подигнут 1968. Године, аутор је архитекта Небојша Деља а почетком прошле године урађена је рестаурација и конзервација споменика и прилазног платоа.