У Саборној цркви у Крагујевцу одржан је парастос прогнанима и страдалима током хрватске војне акције ''Олуја'' 1995. године. Парастос је одржао епископ шумадијски Јован уз саслужење свештенства шумадијске епархије. У име града молитви за страдале, присуствовао је Мирослав Петрашиновић, председник Скупштине града Крагујевца.

Град Крагујевац је био дом многим прогнаним жртвама у акцији хрватске војске ''Олуја''. Много људи је убијено, нестало а многи прогнани нису преживели. ''Олуја'' је у историји незапамћени прогон народа, после Другог светског рата и то зато што се, више од трећине укупног становништва, нису изјашњавали као припадници већинског народа, казао је Мирослав Петрашиновић. Град Крагујевац је са представницима Удружења Срба из Хрватске ''Никола Тесла'' и великим бројем суграђана у Саборном храму са шумадијским епископом господином Јованом одао пошту свим пострадалима. Заједно смо учествовали у молитвеном сабрању и парастосу за све страдале и на тај начин се сетили свих али и заједнички поручили да такав злочин, за који нажалост ни после 28 година, од стране међународног суда, нико није проглашен кривим нити осуђен, не буде заборављен. Оно што ми можемо да урадимо је да сваког 4. августа, када је почео прогон 1995. године, подсетимо нашу и читаву европску јавност на то, поручио је Мирослав Петрашиновић, председник СГ.

Страдалим сународницима у грађанском рату у Хрватској 1991 – 1995. године и онима који су умрли или нестали у изгнанству већ 28 година Удружење Срба из Хрватске Никола Тесла одржава парастос.

Током ''Олује'' убијено  је или нестало око  две хиљаде Срба и других у Хрватској од стране хрватске војске и полиције. Парастос одржавамо сваке године а сећање је све јаче и наставићемо тако и даље, каже Милан Љубовић, председник Удружења Никола Тесла.

Обраћајући се окупљеним грађанима после парастоса, Еписком шумадијски Јован је подсетио да у српском народу ипак има љубави и због ње може да опрости и злочину. Опрости али не и заборави, рекао је Епископ шумадијски, јер опростити је јеванђелијско. Страдале ћемо да чувамо у сећању и да се за њих молимо.