Јавна расправа о Предлогу стратегије за унапређење положаја старијих лица у Републици Србији за период од 2024. до 2030. године коју је започело Министарство за бригу о породици и демографију, одржана је данас у Крагујевцу. Јавној расправи присуствовале су министарка Дарија Кисић и државна секретарка Стана Божовић. У име града Крагујевца, учесницима јавне расправе међу којима су били представници градских институција социјалне и здравствене заштите, удружења пензионера и цивилног сектора, обратио се градоначелник Никола Дашић.

На путу ка остваривању бољег квалитета живота за генерације 60+ створили смо систем подршке старијим особама који обухвата широк спектар услуга, почев од дневног боравка и услуге помоћ у кући, па до Кутка за квалитетније старење при Градској организацији Црвеног крста и веома активног Удружења пензионера. Осим пружања подршке и социјалне укључености, све то има за циљ унапређење квалитета живота, али и одлагање смештаја у институције. Стратегија за унапређење положаја старијих је свакако корак напред у стварању услова за активно и здраво старење и међугенерацијску сарадњу. Град Крагујевац као пример добре праксе, спреман је да активно учествује и  подели своја искуства у изради Стратегије – поручио је Дашић.

Министарство за бригу о породици и демографију иницирало је израду Предлога стратегије за унапређење положаја старих лица имајући у виду потребе ове веома осетљиве категорије становништва. Радну групу која је израдила Предлог стратегије чинили су представници надлежних министарстава, организација цивилног друштва и академске заједнице, а поступак израде подржаo је Популациони фонд УН.

Предлог стратегије подржава приступ активног и здравог старења лица старијих од 65 година у Републици Србији и усмерен је ка стварању предуслова како би старија лица без обзира на године равномерно учествовали у свим областима друштвеног живота.

Министарка Дарија Кисић поручила је да је циљ ове јавне расправе да се уживо чују предлози и идеје које се тичу унапређења квалитета живота најстаријих, начина на који могу да буду укључени у различите активности и процесе доношења одлука.