У Крагујевцу се од 20-24. августа одржава 15. међународни фестивал камерних хорова и вокалних ансамбала, који под покровитељством Министарства културе уз подршку града Крагујевца реализује Музички центар.

Музички центар је од 2011. године преузео организацију Међународног фестивала хорова и камерних ансамбала, казала је директорка Музичког центра Јелена Станић Стефановић, на данашњој конференцији за медије на којој је представљен програм фестивала и додала да је уз подршку града организован на најбољи начин, имајући у виду да из године у годину расте број учесника и сада их има око 250.

Оснивач и уметнички директор Фестивала др проф. Милоје Николић истакао је да је манифестација од културног значаја и да ће сваки хор наступати на различитим местима у граду почев од Прве крагујевачке гимназије, Саборне цркве, Дома омладине, хола Друге крагујевачке гимназије и у Кући Ђуре Јакшића. Свечано отварање Фестивала је у недељу у 20:30 ипред Прве крагујевачке гимназије који ће отворити Франк Ленен, композитор и диригент из Немачке, док је носилац пројекта хор „Лицеум“ .

Секретар Међународног фестивала Неда Матијевић Анастасијевић казала је да ће се поподневни пратећи програми одржавати у Кући Ђуре Јакшића од 21-23. августа. У понедељак је промоција збирке аранжмана за дечији хор чувеног композитора и диригента Јована Адамов. У уторак од 14-16 сати, предвиђена је хорска проба, која ће бити отворена за јавност а уједно и промоција аранжмана евергрин музике Ђорђа Беровића диригента, композитора и аранжера из Србије. Од 17 сати истог дана биће промовисана књига новинарке из Бугарске Јорданке Доневе о Емилу Јаневу "Балканском председнику хорског форума".

Хорови из Македоније, Турске и Србије, гостоваће и у Аранђеловцу и Горњем Милановцу.

Иначе, Фестивал камерних хорова и вокалних ансамбала који се организује бијенално, у непарним годинама од 2017. године, постао је део Европске асоцијације фестивала (EFFE).

Комплетан програм Фестивала можете погледати на сајту Музичког центра – линк.