Други округли сто у оквиру Јавне расправе о Нацрту закона о информационој безбедности који организује Министарство информисања и телекомуникација одржан је данас у Крагујевцу, у просторијама еКГ ИнфоДата. У име Града Крагујевца, учеснике округлог стола поздравила је заменица председника Скупштине града, проф.др Анђелка Стојковић  изразивши задовољство тиме што је Крагујевац домаћин округлог стола посвећеног једном од веома значајних безбедоносних закона – Закона о информационој безбедности.

Верујем да су организатори, одлучујући о томе у ком граду треба да се говори о овом закону, Крагујевац изабрали као место где се спајају визије и идеје, где градимо ИТ будућност наше земље. Овде се налази најмодернија банка података- Државни дата центар у коме су смештени подаци привреде, грађана, националних безбедоносних служби, као и светских ИТ гиганата попут ИБМ-а, Оракла, Хуавеја и других.У време када информације пролазе кроз изузетно динамичне технолошке трансформације, наша је обавеза да адекватном регулативом и стандардима прилагођеним Европској унији чијим вредностима тежимо, заштитимо грађане, компаније и државу – казала је проф.др Анђелка Стојковић.

Важећи Закон о информационој безбедности  усвојен је 2016. године. Од тада до данас је имао две измене, а овога пута, пошто је реч о највећој измени, приступило се изради новог закона. У раду радне групе која је израдила нацрт закона, поред  Министарства информисања и телекомуникација  као предлагача закона, учествовала су и друга министарства, надлежни државни органи, локалне самоуправе, академска заједница и цивилни сектор.

Милан Војводић, шеф Одсека за регулативу у области информационог друштва из Министарства информисања и телекомуникација представио је Нацрт закона о информационој безбедности. У свом излагању посебно се осврнуо на мере заштите ИКТ система од посебног значаја, органе који су надлежни за превенцију и заштиту од безбедоносних ризика у ИКТ системима као и вршење надзора над спровођењем закона. Војводић се захвалио овом приликом НАЛЕД-у и УНДП-ју на подршци приликом израде овог нацрта.

Иначе, Јавна расправа о Нацрту закона о информационој безбедности траје до 30. августа 2023. године и овом приликом упућен је још један позив грађанима и стручној јавности, да до тог датума доставе своје сугестије и коментаре електронским путем на адресу nevena.antonijevic@mit.gov.rs или писаним путем на адресу Министарство информисања и телекомуникација, Немањина 22-26, 11000 Београд.