Патронажној служби Дома здравља Крагујевац данас је уручено возило (Форд Фиеста) које је донација у оквиру програма „Чувајмо родитеља, негујмо родитељство“. Програм реализује Уницеф у сарадњи са Министарством здравља, а возило је донирала компанија „ДМ Србија“. Уручењу возила испред Дома здравља у Станову присуствовали су Василије Антић, директор Дома здравља Крагујевац, Славица Николић, главна сестра Патронажне службе Дома здравља Крагујевац, проф.др Анђелка Стојковић, заменик председника Скупштине града, Александар Милошевић, државни секретар у Министарству здравља, Мила Јовановић Вуковић (Уницеф), Светлана Јовановић Митић (ДМ Србија).

Директор Дома здравља Крагујевац, Василије Антић захвалио се Уницефу са којим ова установа има дугогодишњу успешну сарадњу, компанији ДМ и Министарству здравља, на овом вредном поклону коју ће унапредити рад патронажне службе на терену.

Оно што је Уницеф у Крагујевцу радио последњих седам година су пројекти кроз које смо добили трансфер знања, који је био намењен пре свега нашим патронажним сестрама да што успешније, у складу са светском праксом, пруже здравствену заштиту најмлађима.Сарадња са Уницефом успостављена је и кроз Лего пројекат који се односи на рани развој деце, „Разиграно родитељство“, као и донације у компјутерској опреми, али је ова данашња свакако највреднија – казао је Антић.

Славица Николић, главна сестра Патронажне службе Дома здравља Крагујевац истакла је да ће ова допуна возном парку њихове службе  бити од изузетног значаја јер ће на тај начин моћи да дођу до најудаљенијих породица и буду уз њих у њиховим најважнијим тренуцима.

Моје колегинице, патронажне сестре и ја, већ годинама имамо прилику да се професионално усавршавамо и будемо у току са најсавременијим знањима у области раног развоја деце и родитељства, захваљујући подршци Уницефа. У Србији сваки родитељ очекује посету патронажне сестре по повратку маме и бебе из породилишта. Поред савета о здрављу и исхрани, патронажна сестра подржава маме и тате да разумеју и подрже психички развој детета и успоставе интеракцију са дететом кроз игру и заједничко читање. Рад патронажне сестре употпуњен је бригом о родитељима и подршком како да се носе са стресом и савладају изазове. За нас је донација возила од наших пријатеља из Уницефа и њиховог партнера, компаније ДМ огроман подстицај и порука да се наш рад и посвећеност вреднују и цене – казала је Славица Николић.

Уницеф је веома посвећен раном развоју детета. Најновија истраживања потврђују да су прве три године најважније у животу сваког детета зато што се тада мозак детета најбрже развија и човеков мозак више никад не достиже ту брзину.

Због тога ми улажемо у патронажну службу, зато што патронажне сестре више не едукују маме само по питањима неге и исхране бебе већ и на развоју нових вештина, менталном здрављу, емотивном благостању.

Наша идеја је помогнемо патронажним сестрама да уђу у сваку породицу која има дете, у Крагујевцу и околини, како бисмо на тај начин обезбедили да свака беба добије најбољу могућу подршку од њеног доласка на свет  - казала је Јелена Ковачевић из Уницефа.

Компанија ДМ укупно је донирала Уницефу 5.860.500 динара за набавку два возила за службе патронаже у Крагујевцу и Бору.