Државном дата центру у Крагујевцу компанија TÜVIT уручила је сертификат према стандарду ЕN 50600, за испуњавање највишег нивоа поузданости, сигурности и ефикасности чувања опреме и података – сертификат за класу 4.

Сертификат представља велико признање како за Државни дата центар у Крагујевцу, тако и за целу Републику Србију, јер је ово још једна потврда да је Србија лидер у области дигитализације и изградње технолошке инфраструктуре у овом делу Европе. EN 50600 је европски стандард који се односи на пројектовање, изградњу и управљање дата центрима и сличним дигиталним инфраструктурама. За сада само осам дата центара у земљама западне Европе поседује овај сертификат за класу 4, тако да је Државни дата центар у Крагујевцу први у источној и југоисточној Европи.

Meђународни сертификат EN 50600 класе 4 који данас добијамо још један је показатељ да смо ми као држава, наше институције, наши стручњаци својим знањем и залагањем, успели да се позиционирамо као регионални лидер у дигиталној трансформацији и постанемо једна од најразвијенијих земаља Европе када је у питању поузданост и сигурност чувања података и опреме. У рекордном року смо изградили Државни дата центар у Крагујевцу по највишим техничким и безбедносним стандардима где се чувају подаци свих грађана, привреде и комерцијалних корисника и захваљујући којем је Србија препозната од светски признатих институција као један од лидера електронске управе, рекао је приликом уручења сетрификата министар Михаило Јовановић.

TÜVIT сертификат према стандарду EN 50600 класе 4, потврдио је да је Државни дата центар у Крагујевцу изграђен по најсавременијим стандардима, да послује по највишем нивоу безбедности и управљању у случају ризика. Компанија TÜVIT, део је TÜV Nord групе и представља независну агенцију за процену стандарда инфраструктуре за ИТ услуге.

Поред генералног директор TÜV NORD Групе Дирк Стенкампа, свечаном уручењу сертификата ЕN 50600 присуствовали су представници партнерских компанија, стални представник Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Србији Јакуп Бериш, в.д. директора Канцеларије за ИТ и електронску управу у Влади Републике Србије, Милан Латиновић, директор Data Cloud Technology Данило Савић.