Крагујевац су данас посетиле монахиње манастира Свете Лидије из Аспровалте које су збрињавале велики број српске деце током ратова на простору бивше Југославије. Њих су на пријему у згради Градске управе поздравили председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић и начелница Шумадијског управног округа, Биљана Илић Стошић.

Велико је задовољство што смо данас домаћини монахињама из манастира Свете Лидије из Грчке с обзиром да су они на прави начин представили и промовисали хришћанску мисију, мисију љубави, указивања поштовања и бриге за човека, казао је Петрашиновић. Оне су се нашле српском народу у најтежим тренуцима, када су наши људи били прогнани из Хрватске, Босне, са Косова и Метохије, нагласио је он, додавши да је у просторијама манастира организована школа за децу на српском језику, као и болница за рањенике и борце у којој су лечени са пуно љубави, бриге и пажње. Наш народ је на томе веома захвалан, као и ми, Крагујевчани, имајући у виду да је много људи из ратом погођених подручја нашло други дом у нашем граду, поручио је Петрашиновић.

Православни манастир Свете Лидије из Аспровалте је спасао 1500 српске деце избегле од Олује из Босне и од погрома са Косова. Те жене нису пружиле само физичко уточиште деци, оне су им биле праве друге мајке, истакла је Илић Стошић. Монахиње су нам у посети захваљујући организацији Милоша Стојковића, повереника Хиландара за Србију, а за њихова доброчинства, подсетила је она, одликовао их је лично председник државе Србије Сретењским орденом првог степена. Манастир је иначе специфичан по томе што има телевизију са националном фреквенцијом и једну од највећих штампарија на Балкану, али и по човекољубљу и посвећености људима. Они су помогли хиљадама породица. На нама је да преносимо приче о њима, да се такви људи и њихова дела не забораве, поручила је Илић Стошић.

Духовник сестринства Света Лидија, архимандрит Никанор, подсетио је на заслуге блаженопочившег старца Теофила који је допринео развијању ове посебне везе два братска народа. У време рата у бившој Југославији отац Теофил је примио велики број деце из тих подручја и са пуно љубави се старао о њима док су била у Грчкој. Та деца су данас одрасли људи који нас посећују са својим породицама и осећамо обавезу да посете узвратимо и на тај начин ојачамо везе грчког и српског народа, казао је архимандрит Никанор.