Отварањем гостујуће изложбе Народног музеја Србије "Како памтимо владаре" у Уметничкој галерији Народног музеја Шумадије почиње манифестација ''Дани кнеза Михаила'' у Крагујевцу, најавио је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу.

Сигуран сам да смо успели да креирамо озбиљан, садржајан, квалитетан концепт обележавања јубилеја, 200. година од рођења кнеза Михаила Обреновића, односно новоуспостављене манифестације ''Дани кнеза Михаила'' у Крагујевцу, а у складу са величином и важношћу његовог лика и дела, имајући у виду да је био најелоквентнији владар ондашње Европе и најобразованији кнез XIX века, истакао је Миљан Бјелетић, члан Градског већа за културу приликом најаве програма. Оваквим концептом желимо да укажемо на важност његове тековине и свега онога што је оставио иза себе, имајући у виду да потиче из династије која је дала значајан допринос у рађању модерне српске државе а реч је о династији и владару који је оставио дубоке трагове у раду и политичком деловању на овом поднебљу. Репрезентативном изложбом  "Како памтимо владаре" Народног музеја Србије и Народног музеја Шумадије, почиње манифестација ''Дани кнеза Михаила''  у Крагујевцу, најавио је Бјелетић.

У оквиру програма, 7. септембра у Малом ликовном салону у реализацији Народног музеја Шумадије одржаће се едукативно – уметничка радионица, а 8. септембра у дворишту Народног музеја, уметнички перформанс - осликавање мурала са ликом кнеза Михаила. Промоција монографије ’’Кнез Михаило Обреновић кроз уметност и архив’’ аутора Предрага Илића, историчара и Сање Живковић, директорке Историјског архива Шумадије, заказана је за 14. септембар. У Ректорату Универзитета у Крагујевцу, 15. септембра одржаће се научни скуп ’’Кнез Михаило, време, живот, дело’’ у организацији Одељења историјских наука САНУ и центра САНУ у Крагујевцу. Истог дана од 14 сати у Конаку кнеза Михаила одржаће се промоција филателистичког издања ЈП Пошта Србије ’’Владари Србије’’ у сарадњи са Народним музејом Шумадије, а премијера филма ’’Што се боре мисли моје’’ редитеља Милорада Милинковића у Заставиној башти од 20 сати.

Јубилеј обележавамо 16. септембра у дворишту Народног музеја од 19 сати игроказом ’’Запис Михаила Књаза’’ уз учешће Књажевско-српског театра, ЦЗНТК Абрашевић и Музичког центра, казао је Бјелетић, члан Градског већа. У Конаку кнеза Михаила у 20 сати тог дана биће отворена нова стална мултимедијална поставка ’’Кнез Михаило. Рођен у Крагујевцу’’ у организацији Народног музеја Шумадије и Историјског архива Шумадије. Након званичног отварања изложбе, на Ђачком тргу од 21 сат у организацији Дома омладине одржаће се концерт ’’Наш дом’’.

Бјелетић је изразио задовољство због садржајног концепта програма оцењујући да може да постане образац за неке будуће велике јубилеје града Крагујевца јер је Одбор за обележавање празника и јубилеја успео да креира до сада најбољу манифестацију.

Иницијатор манифестације ''Дани кнеза Михаила'' је Народни музеј Шумадије. Будући да се музеј налази на локацији некадашњег дворског комплекса династије Обреновић, каже Милош Јуришић директор Народног музеја Шумадије, у обавези смо да баштинимо традицију и културно-историјско наслеђе. У оквиру програма са осталим установама културе организујемо догађаје и програмске активности, а  као центарлни догађај, директор Јуришић је издвојио отварање нове мултимедијалне поставке ’’Кнез Михаило. Рођен у Крагујевцу’’ у организацији Народног музеја Шумадије и Историјског архива Шумадије, аутора историчара Бојане Топаловић, Роксанде Алексић и Горана Милосављевића. Дани свечано почињу отварањем изложбе графика у Уметничкој галерији Народног музеја Шумадије од 19 сати, "Како памтимо владаре" Народног музеја Србије. Током манифестације одржаваће се и пратећи програми – едукативне радионице за децу, програм за младе - перформанс Милана Милосављевића Дерокса у дворишту Народног музеја урадиће мурал са ликом кнеза Михаила. То је један од начина да подсетимо на лик и дело српског владара рођеног у Крагујевцу који кроз историографију много пута и није поменут иако је његов утицај за српску државу и шире изузетно значајан, поручио је Јуришић.

Сви програми у оквиру манифестацији ''Дани кнеза Михаила'' бесплатни су за посетиоце.