На полигону код „Хале Језеро“ Агенција за безбедност саобраћаја организовала је тренинг безбедне вожње за мотоциклисте и мопедисте коме је присуствовао и градоначелник Крагујевца Никола Дашић, који је и председник Савета за координацију послова безбедности саобраћаја.

Овај тренинг је јако користан, јер на жалост ма колико спроводили различите мере, иако се број саобраћајних несрећа смањује, оне се и даље дешавају и код нас и свуда у свету. У сарадњи са изузетно стручним људима, мотоциклисти као једна од најугроженијих групација у саобраћају унапређују своје вештине маневрисања мотором, пре све у граду при мањим брзинама а што је веома важно за избегавање незгода, рекао је градоначелник Дашић. Поре практичних вежби, овај тренинг обухвата и теоретска предавања која се односе на дефанзивни вид вожње, односно указају на то како се треба понашати у саобраћају и неправити грешке које могу скупо да коштају мотоциклисте и све друге учеснике. За овако одговаран приступ и мањи број несрећа на путевима, казао је градоначелник, заслужне су колеге из Агенције за безбедност саобраћаја који обучавају и младе и старије, јер се у школама стичу само основна знања а све преко тога сте препуштени сами себи

Од 2017. године од када се реализују тренинзи за мотоциклисте и мопедисте, Агенција за безбедност саобраћаја је прошла кроз велики број локалних самоуправа и обухватила велики број полазника, рекао је Иван Бојовић задужен за моторизоване двоточкаше, захваливши се градоначелнику и Савету за безбедност саобраћаја, што су као увидели да је Агенција важан фактор у систему безбедности.

Својствено свим моторизованим двоточкашима је тзв. самообука, и када је реч о младима, старијима али и када је реч о инструкторима који обучавају полазнике, а самообука је, нагласио је, основни фактор ризика страдања возача двоточкаша. Овај тренинг базиран је на искључиво полигонске вежбе са циљем да полазници добро упознају свој мотоцикл, раде различите манипулације у месту и у покрету и увежбавају радње које ће им бити потребне да буду безбедни и самостални учесници у саобраћају али и да би препознају опасне ситуације. Моторизовани двоточкаши су мање видљиви од возача аутомобила, али брзина није главни фактор ризика страдања, већ самообука, поновио је Бојовић, а они који су навежбани и који добро упознају карактеристике свог мотоцикла, знаће добро и да реагују. Имајући у виду да је сезона вожње мотора при крају, а да су јутра и вечери хладнији, а самим тим и асфалт, Бојовић је апеловао на возаче да смање брзину и уживају у вожњи.