Град Крагујевац и Шумадија су ових дана епицентар дешавања у аграру у Републици Србији, а није претенциозно рећи ни преко граница наше земље јер је ово највећи сајам пољопривреде на просторима јужно од Саве и Дунава, рекла је приликом отварања  Шумадијског сајма пољопривреде, 19. по реду, Биљана Илић Стошић, начелница Шумадијског управног округа. Сајам из године у годину расте и повећава се број излагача и посетилаца и на то смо посебно поносни јер су Шумадија и Србија богате потенцијалима за производњу хране. Она је подсетила да су догађаји у свету показали да држава која има храну је моћна држава, јер независност у производњи хране је доказ да је и сама независна и суверена.

Држава зна да треба уложити у пољопривреду и у том правцу иде корак по корак јер су пољопривредни производи и производња хране, стратешки производи. Зато је ребалансом буџета опредељено још 34 милијарде динара додатних средстава, рекла је Илић Стошић, начелница ШУО и додала да то значи да ће пољопривредник уместо досадашњих девет  хиљада динара по хектару добијати 18 хиљада.

Организаторима и излагачима, начелница ШУО, Илић Стошић, пожелела је плодне сајамске дане, успешно склопљене послове, размењено знање, идеје и искуство.

На отварању се, у име покровитеља манифестације, обратио председник Скупштине града, Мирослав Петрашиновић, који је истакао да, иако се убрзано развија као ИТ и центар хај – тек индустрије, град Крагујевац не заборавља своје корене и значајним повећањем  аграрног буџета и бројним пројектима подршке за лакши живот, подржава темељ српског друштва - село и пољопривреду.

Желимо да пронађемо равнотежу између модернизације и очувања наших села, јер су пољопривреда и рурални сектор, кључни стубови сваке успешне нације, поручио је Петрашиновић. Поред значајних напора и ресурса које смо уложили у ревитализацију села, реализованих бројних пројеката за олакшан  живот на селу као што су  реконструисане школе, изграђена дечија игралишта и терени за мале спортове, асфалтиране бројне улице, решени су проблеми уличне расвете, али настојимо да оживимо село кроз различите манифестације и активности, као што су Шумадијски дани шљиве, Шумадијске зимске игре и друго, подсетио је председник Петрашиновић. Сајмом, који идуће године обележава две деценије постојања, желимо да покажемо да град Крагујевац чврсто верује у будућност села и пољопривреде. Наставићемо да подржавамо наше сељаке, како бисмо заједно изградили јачу и просперитетнију Шумадију и Србију, поручио је председник Петрашиновић.

Александар Штајн, директор Сајма, у име домаћина, пожелео је добродошлицу и захвалио се излагачима на указаном поверењу што Шумадија сајам виде као поузданог партнера у презентовању својих производа, пријатељима сајма и граду Крагујевцу као покровитељу читаве манифестације која следеће године бележи свој јубилеј.

Поред бројних посетилаца, излагача, пријатеља сајма, манифестацији су присуствовали представници Градске управе, Привредне коморе, Амбасаде Мађарске.