У склопу активности опремања предшколаца и првака ромске националности, 88 деце добило је данас школски прибор – ранчеве, школске свеске, пернице, блокове и другу потребну опрему. Ову активност град Крагујевац реализовао је у сарадњи са Националним саветом ромске националне мањине РС.

Град Крагујевац усвојио је стратешка документа међу којима је и Локални акциони план за социјалну инклузију Рома и Ромкиња где су покривене све важне приоритетне области, а једна од њих у коју се максимално улаже је образовање, рекла је др Гордана Дамњановић, чланица Градског већа за здравствену и социјалну заштиту. Симболичним гестом, данас смо обрадовали 88 деце, 44 предшколца и 44 првака чиме смо желели да им дамо до знања колика је важност самог образовања. Кроз ЛАП за ову намену Град је из буџета издвојио 500.000,00 динара и тим средствима су набављени ранчеви и прибор за све њих. У сарадњи са Националним саветом ромске националне мањине РС реализовали смо акцију са поруком да смо сви заједно, да их Град подржава а уједно и усмерава ка образовању јер је то пут ка светлијој будућности, додала је Дамњановић. Иначе, Град је током јуна подржао и мале матуранте пригодним ваучерима за куповину гардеробе као и улепшавање, чиме смо желели подсетила је, да им укажемо на значај даљег школовања.

Председник Националног савета ромске националне мањине РС, Далибор Накић казао је да је на радост малишана ово један вид подршке како родитељима тако и деци ромске националности и чиме смо желели да укажемо на то да мислимо на њих. И ми смо као и град Крагујевац издвојили средства за 44 комплета и тиме пружили малу подршку у материјалном смислу али велику у моралном. Образовање је област где је уочен највећи напредак и из године у годину се повећава број Рома који завршавају средње школе и факултете, али наравно, поручио је Накић, потребно је још пуно радити како би ромска популација достигла још виши ниво у образовном систему Србије.