У оквиру пројекта Зелени градови Србије, Крагујевац је посетио конзорцијум холандских компанија ради преношења искуства и знања о одрживим и иновативним решењима озелењавања и проширења зелених површина у градовима. Пројекат се у Србији спроводи под покровитељством Амбасаде Краљевине Холандије, а искусне компанија попут JUB Holland, Kennis Plants, Nophadrain, OKRA, Sempergreen, Van den Berk, партнера на пројекту, представницима града, градских стручних служби, служби ЈКП Шумадија, стручњака ЈП Урбанизам презентовале су дугогодишња знања, искуства, достигнућа и понудили одржива и иновативна решења за зеленији град ради унапређења друштвеног и економског урбаног амбијента.

Делатност конзорцијума је озелењавање и сви послови и пројекти који се тичу озелењавања урбаних средина од узгајања школованих садница, конструкција зелених зидова и кровова, до одржавања зелене инфраструктуре, рекла је Данка Андоновски, чланица Градског већа за инвестиције и управљање пројектима. Андоновски је посету холандских стручњака оценила веома значајном будући да је врло актуелна у свету и код нас Зелена агенда и одржива урбана мобилност. Сматрам да ћемо уз помоћ туђих искустава и know-how технологије моћи сами да превазиђемо проблеме са којима се сусрећемо а нарочито оне са којима ћемо се суочавати у будућности, имајући у виду интезитет раста и развоја града Крагујевца, а озелењавање мора бити саставни део урбаног развоја, казала је Андоновски.

Састанку у сали Скупштине града присуствовали су и приватни инвеститори који би требало да зелене технологије укључе у градњу јер зелене површине играју важну улогу у побољшању квалитета живота у градовима, јачању друштвене кохезије и доприносе здравом животном и радном окружењу.

Крагујевац је један од пет градова учесника у пројекту „Зелени градови Србије“ који финансира Краљевина Холандија, а циљ пројекта је позитивни учинак зеленила на смањење утицаја климатских промена у урбаним срединама али и стварање лепшег града и бољег квалитета живота. Стручни тим до сада је посетио још Београд и Нови Сад.